Zaradi nizke vlažnosti zraka, ki se v kabini meša s svežim zrakom, se nos, grlo in oči pogosto izsušijo. Pomanjkanje vlage lahko povzroča nelagodje, zlasti pri osebah z dihalnimi težavami, kot je astma. Prav tako lahko spremembe v zračnem tlaku ob vzletu in pristanku povzročijo bolečine v sinusih in ušesih. Priporočljivo je, da pred letom in med njim pijemo dovolj vode ter po potrebi vzamemo zdravila proti zastoju dihalnih poti.

Mišična napetost in bolečina

Dolgotrajno sedenje povzroča obremenitev mišic zlasti v hrbtu, vratu in nogah, kar vodi v različne napetosti v naših okončinah, povzroča pa lahko tudi druge bolečine. Potniki naj redno vstajajo in se razgibajo. Preproste vaje, kot so dvigi pet, lahko pripomorejo k sprostitvi mišic in izboljšanju prekrvavitve.

Sedenje upočasni tudi prebavo, kar lahko vodi v zaprtje. Poleg tega sklonjena drža vpliva na dihanje, saj omeji gibanje reber, kar povzroči plitvo dihanje in zmanjšan vnos kisika. To lahko privede do utrujenosti. Potniki naj sedijo vzravnano in poskrbijo za čim več gibanja.

Venska tromboza in krvni strdki

Najresnejše tveganje na dolgem letu je globoka venska tromboza, ko krvni strdek nastane v nogah in lahko potuje do pljuč, kjer povzroči resne zaplete. Osebe z nagnjenostjo h krvnim strdkom, nosečnice, uporabnice kontracepcijskih tablet in bolniki z rakom imajo večje tveganje za vensko trombozo. Strokovnjaki priporočajo nošenje kompresijskih nogavic, redno gibanje po letalu ter vaje za stopala.

Ključ do večjega udobja na dolgem letu je redno gibanje, hidracija in ustrezna drža, kar pomaga zmanjšati neprijetnosti in tveganja za zdravje.

Priporočamo