Osnovna formula za zdrave zobe in dlesni ni velika skrivnost: umivanje zob dvakrat dnevno, nitkanje enkrat na dan in redni obiski pri zobozdravniku so temelj, ki ga pozna večina. To morda res ni najbolj vznemirljivo odkritje, vendar je preverjeno učinkovito za preprečevanje kariesa in bolezni dlesni.

Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da obstajajo številne manj očitne navade, ki lahko bodisi krepijo bodisi ogrožajo zdravje naše ustne votline. Pregledali smo priporočila zobozdravnikov o tem, katere prakse bi bilo dobro uvesti v svojo rutino in katerim bi se morali na daleč izogniti.

1. Past trendovskih izdelkov

Zobne paste in ščetke z aktivnim ogljem, ki jih je vse bolj pogosto najti pri nas, sicer obljubljajo bleščeč nasmeh, toda  njihova učinkovitost ima  ceno. Oglje je izjemno abrazivno. Zobe sicer pobeli, vendar na tak način, da zbrusi zunanjo plast sklenine.

Naj povemo, da je sklenina  trdo, kristalno tkivo, ki ščiti naše zobe. Odstranjevanje tanke plasti lahko sicer začasno izboljša videz, vendar dolgoročno oslabi zobe, poveča dovzetnost za madeže, razpoke, karies in druge težave. Telo pa ne tvori nove sklenine, zato je vsako dejanje, ki jo obrablja, slaba ideja.

2. Nežnost pred močjo

Podobno škodo kot oglje lahko povzroči tudi premočno ščetkanje s trdo zobno ščetko. To lahko vodi v obrabo sklenine, umikanje dlesni in poškodbe zob. Ljudje na splošno ščetkamo premočno, kar lahko poškoduje zobe in dlesni, ugotavljajo strokovnjaki. Če so ščetine ščetke med umivanjem razprte ali ukrivljene navzven, pritiskamo premočno.

Če čutite potrebo po čiščenju medzobnih prostorov, priporočajo uporabo medzobnih ščetk. Te so varne in učinkovite, morda celo bolj kot zobna nitka.

Namesto tega priporočajo nežno ščetkanje z mehko ščetko. Poskusite držati ščetko kot pisalo, saj je tako težje izvajati prevelik pritisk, svetujejo. Za tiste, ki težko nadzorujejo moč pritiska, so lahko koristne električne zobne ščetke. Mnoge imajo vgrajene senzorje, ki  opozorijo, če pritiskate premočno.

3. Sladke in kisle nevarnosti

Splošno znano je, da sladkor škoduje zobem. Natančneje: raziskave kažejo, da sladka hrana in pijača spodbujata rast tistih vrst bakterij v ustih, ki povzročajo zobno gnilobo in bolezni dlesni.Poleg sladkorja so problematične tudi kisle jedi in pijače. Kislina razjeda zobno sklenino in lahko sčasoma povzroči precejšnje poškodbe.

Športne in energijske pijače ter gazirane pijače pogosto vsebujejo visoke koncentracije tako kislin kot sladkorja, kar predstavlja dvojno tveganje za zobe. Tudi brezkalorične gazirane pijače imajo visoko vsebnost kislin. Ena taka pijača na dan verjetno ne bo povzročila večjih težav, vendar redno uživanje  znatno poveča tveganje za erozijo sklenine.

Posebno pozornost si zaslužijo tudi kave z različnimi dodatki in sirupi. Pogosto pri pacientih zobozdravniki iščejo vzrok za nastanek kariesa in ugotovijo, da so krivec prav kave z okusi. Razni karamelni macchiati in podobne pijače včasih vsebujejo celo več sladkorja kot gazirane pijače.

4. Preprosti triki za zaščito

Izpiranje ust z vodo takoj po jedi ali pitju lahko pomaga nevtralizirati kislost, odstraniti ostanke sladkorja in očistiti bakterije, ki povzročajo karies in slab zadah. Tako preprost ukrep lahko pomaga nevtralizirati morebitno škodo.

Takšna zobna ščetka je samo še za v smeti. / Foto: Istock

Takšna zobna ščetka je samo še za v smeti. / Foto: Istock

Morda nekoliko protiintuitivno, vendar strokovnjaki odsvetujejo takojšnje ščetkanje po obroku. Kislina in sladkorji začasno zmehčajo sklenino, zato lahko ščetkanje v tem stanju povzroči  obrabo. Če lahko s ščetkanjem počakate 30 minut po jedi ali pitju, je to bolje za vaše zobe. V tem času se sklenina »remineralizira«, saj učinek kisline popusti. Bakterije ostanejo, dokler jih ne odstranimo s ščetkanjem in nitkanjem.

5. Pripomočki za čiščenje

Uporaba zobotrebcev, bodisi lesenih ali celo nohtov, ni priporočljiva. Redna uporaba  takšnih pripomočkov lahko povzroči poškodbe dlesni med zobmi, abscese dlesni, občutljivost zob ali obrabo zob.

Če čutite potrebo po čiščenju medzobnih prostorov, priporočajo uporabo medzobnih ščetk. Te so varne in učinkovite, morda celo bolj kot zobna nitka. Nekatere  raziskave kažejo, da te ščetke povzročajo manj draženja dlesni.

In še eno pomembno opozorilo: ljudje z zobmi včasih trgamo plastične etikete z oblačil ali odpiramo embalažo. Res je sklenina zelo močna pri stiskanju (grizenje, žvečenje), vendar precej šibkejša pri upogibanju ali zvijanju. Vlečenje plastične etikete upogne zob in sklenina lahko poči ali se odkruši. Poškodbe na sprednjih zobeh so zato kar pogoste.

Priporočamo