Nacionalno združenje Citta del Vino predstavlja mrežo občin z vinskim poslanstvom ter vključuje približno 500 italijanskih občin, zadrug in vinskih kleti. Združenju so se v preteklosti že pridružili v hrvaških Bujah.

Pomoč pri vstopu na nove trge

Od pristopa v združenje si na občini Koper obetajo tudi utrjevanje lokalne vinske identitete in trajnostnega razvoja v sinergiji z drugimi italijanskimi območji, ki jih povezujejo enake vrednote. Hkrati vstop v združenje pomeni dodatno promocijo in prepoznavnost za lokalne vinarje. Kot je za STA pojasnila podžupanja Mestne občine Koper Mateja Hrvatin Kozlovič, bo lokalnim vinarjem na voljo pomoč na promocijski, razvojni in tudi finančni ravni. Članice združenja imajo namreč dostop do sklada, projektov in izobraževalnih programov, ki jih pripravlja združenje, prav tako združenje podpira sejme, dogodke in festivale, kjer se vinarji srečujejo in si utirajo pot na nove trge.

Matej Kralj v Škocjanu pri Kopru

Med več kot 30 vinarji bomo spoznali tudi vinarja Mateja Kralja iz Škocjana pri Kopru. Foto: visitkoper

Mestna občina Koper bo v združenje Citta del Vino uradno vstopila 16. novembra, zaradi česar so se na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper odločili, da svoje tako imenovano Altroke martinovanje pripravijo na ta dan. Kot je razložila direktorica zavoda Helena Brec Loredan, so se za to odločili tudi po posvetu z Društvom slovenskih vinogradnikov slovenske Istre, kjer se držijo načela, da martinovanje poteka konec tedna po uradnem godu svetega Martina, ki bo 11. novembra. Poleg tega so se želeli prilagoditi največji istrski vinski kleti Vinakoper in s tem obiskovalcem omogočiti, da obiščejo obe martinovanji.

Obeta se pester program

Titov trg in štiri impozantne zgodovinske palače v središču Kopra – Pokrajinski muzej Koper, Pretorska palača, palača Gravisi-Buttorai (sedež Skupnosti Italijanov Koper) in palača Tiepolo-Gravisi, domačinom veliko bolj znana kot borilnica – bodo tako prizorišča prvega Altroke martinovanja 2024 v Kopru, kjer se bo predstavilo več kot 30 vinarjev, ki prihajajo iz slovenske Istre in bližnje Furlanije - Julijske krajine. Svojo ponudbo bodo predstavili tako uveljavljeni kot tudi mladi vinarji, ki bodo v okušanje ponudili, seveda, tudi mlado vino.

Mestna občina Koper bo v združenje Citta del Vino uradno vstopila 16. novembra, zaradi česar so se na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper odločili, da svoje tako imenovano Altroke martinovanje pripravijo
na ta dan.

Program se bo začel že ob 14. uri tako na Titovem trgu, kjer bo poskrbljeno za kulinarično ponudbo v znamenju martinovanja, kot tudi v omenjenih palačah, kjer bo program trajal vse do 19. ure. V izjemnem ambientu zgodovinskih palač bodo vinarji predstavljali in stregli svoja vina, dogajanje pa bo spremljal bogat kulturno-zabavni program. V Pokrajinskem muzeju, denimo, bodo obiskovalci potovali nazaj v čas, saj bodo organizatorji tam pričarali praznično vzdušje, kakršno je bilo nekoč. Lepota notranjosti Pretorske palače bo poudarjena s plesnim performansom, v borilnici pa se bodo obiskovalci prav tako lahko vrnili v stare čase, saj se bodo predstavili sabljači. V palači Gravisi Buttorai bodo na svoj račun prišli ljubitelji godalne glasbe, ki bo predstavljena v sodobnejši preobleki.

Ob 19. uri se bo dogajanje preselilo na Titov trg, kjer bodo v ospredju sodelujoči vinarji. Te bodo na Titov trg slavnostno pripeljali s starodobniki in tam se bodo pomešali med obiskovalce, strežbo njihovih vin pa bodo prevzeli gostinci. Tako se bodo vinarji lahko še bolj sproščeno posvetili obiskovalcem. Dogajanje na Titovem trgu bo zaokrožil bogat glasbeni program, ki se bo začel s posebno zdravico Rudija Bučarja, nadaljeval pa z Oktetom Aljaž in didžejem Alexom de Groovom. 

Priporočamo