Sprva so na vse skupaj začeli opozarjati igralci, zdaj so nekaj let še glasnejši trenerji, v zadnjem obdobju pa se celo že najbolj zagrizeni ljubitelji najbolj priljubljenega športa na svetu skoraj soglasno strinjajo – nogometnih tekem je preveč! Predvsem to velja za najboljše klube in tiste njihove igralce, ki so tudi člani različnih reprezentanc ter tako sodelujejo v več različnih domačih in mednarodnih tekmovanjih. To ima med drugim za posledico številna dolga potovanja, menjave časovnih pasov, večjo utrujenost in predvsem več poškodb – tako hujših kot tistih, ki so neposredno povezane z utrujenostjo in slabšo regeneracijo. Da so spremembe nujne, se strinjajo skoraj vsi. Ne pa čisto vsi!
Odgovor tistih, ki o vsem skupaj odločajo, je bil namreč jasen. In kljub besedičenju o strinjanju z igralci in trenerji diametralno nasproten z njihovimi željami. Število tekem so namreč še povečali! Več jih je od aktualne sezone tako v ligi prvakov kot v ligi Evropa, za nameček pa bo to poletje, ko ni reprezentančnega velikega tekmovanja, premiero doživelo pompozno napovedovano prvo klubsko svetovno prvenstvo. Ki je, tako kot razširitev »pravega« svetovnega prvenstva na 48 reprezentanc (kar, mimogrede, spet prinaša več tekem), še ena pogruntavščina predsednika Mednarodne nogometne zveze (Fifa) Giannija Infantina. Sprva so mu številni nasprotovali, celo grozili z bojkotom, nazadnje pa se zaradi obljub o bogatem nagradnem skladu vsemu skupaj niso mogli upreti. A tudi pri denarju se zdaj stvari zapletajo …
Brez Messija ne gre
Za hip najprej skok v zgodovino. Da bi se izognili morebitnim drugačnim interpretacijam, je namreč treba zapisati, da tekmovanje z imenom klubsko svetovno prvenstvo obstaja že od leta 2000, redno pa so ga vsako leto organizirali v obdobju 2005–2023. Šlo je za krajši turnir, na katerem so nastopili prvaki vseh celin in je nadomestil medcelinski pokal oziroma tekmo, na kateri je neuradnega svetovnega klubskega prvaka med letoma 1960 in 2004 dal obračun med prvakoma Evrope in Južne Amerike.
No, lani se je medcelinski pokal, ki so mu v ime dodali še besedo Fifa (polno ime Fifa Intercontinental cup), vrnil, pri čemer ima zdaj tekmovalni sistem dosedanjega klubskega svetovnega prvenstva, torej s prvaki vseh celin. Klubsko svetovno prvenstvo pa bo po novem dogodek, na katerem bo sodelovalo kar 32 klubov in bo na sporedu na štiri leta, prvič torej med 14. junijem in 13. julijem letos v ZDA. Kar bo tudi dobrodošla generalka pred prvim SP z 48 reprezentancami, ki ga bodo prihodnje leto prav tako organizirale ZDA, le da skupaj s Kanado in Mehiko; še celo finale bo na istem prizorišču, stadionu Met Life v East Rutherfordu pri New Yorku.
Sistem tekmovanja na klubskem SP bo identičen kot na zadnjih sedmih reprezentančnih SP, iz Evrope pa bo na njem nastopilo dvanajst klubov, po dva iz Anglije (Chelsea, Manchester City), Italije (Inter, Juventus), Nemčije (Bayern, Borussia Dortmund), Portugalske (Benfica, Porto) in Španije (Real in Atletico Madrid) ter PSG iz Francije in Salzburg iz Avstrije.
Največ predstavnikov, kar štiri, bo sicer imela Brazilija (Palmeiras, Flamengo, Fluminense, Botafogo), med tistimi, ki imajo na stavnicah kvoto za zmago nižjo od sto, pa so poleg omenjenih še oba argentinska kluba Boca Juniors in River Plate, savdski Al Hilal ter ameriški Inter Miami z Lionelom Messijem. Ki je sicer vpleten v enega zadnjih v nizu kontroverznih dogodkov, povezanih s kontroverznim tekmovanjem. V hipu, ko je namreč postalo jasno, da je bil Inter Miami lani najboljša ekipa rednega dela ameriške lige MLS, je Fifa objavila, da bo ta v vlogi gostitelja nastopil tudi na klubskem svetovnem prvenstvu, pa čeprav imajo v omenjeni ligi na sporedu še končnico, po kateri je prvak postal LA Galaxy. A Messija si je bilo pač na prvem takšnem dogodku v zgodovini treba zagotoviti.
Tako zdaj manjka le še Cristiano Ronaldo, za katerega se že šušlja, da bi utegnil podpisati kratkoročno, mesečno pogodbo s katerim izmed udeležencev. Američani so pač nori na zvezdnike, ki so jim večkrat pomembnejši kot celotne ekipe …
Davki, prispevki …
No, bolj kot (ne)nastop Messija in/ali Ronalda pa v zadnjih dneh odmevajo (nove) organizacijske težave, v katerih se je znašla Fifa. Spomnimo: njen predsednik Infantino je silno jezo vodstev klubov, celinskih in nacionalnih zvez ter igralcev, ki si jo je nakopal, ko je na lastno pest v slogu Donalda Trumpa in brez resnega posvetovanja s komer koli naznanil organizacijo klubskega SP, pred dvema letoma »pogasil« z napovedjo izjemno bogatega, kar tri milijarde evrov vrednega nagradnega sklada. Zagotovil naj bi ga Apple, ki bi za ekskluzivne televizijske pravice odštel še nekaj več, a je vse skupaj kmalu padlo v vodo, zato so nagradni sklad pred časom oklestili na slabo milijardo (960 milijonov) evrov. To je pripeljalo do novih jeznih odzivov. Tako je denimo trener Reala iz Madrida Carlo Ancelotti v lanskem intervjuju za Il Giornale dejal, da njegov klub sploh ne bo sodeloval. »Zavrnili bomo vabilo, podobno bodo zagotovo ravnali tudi številni drugi. Znesek, ki nam ga ponujajo za ves mesec, je nižji od tistega, ki ga dobimo z dvema prijateljskima tekmama,« je dejal Italijan, a je pozneje svoje izjave preklical. Kdo ve, zakaj …
No, da bo vse skupaj še bolj zapleteno, pa se je izkazalo konec aprila, ko je odmevala novica o tem, da v resnici niti od omenjene milijarde menda ne bo nič, ampak bo končna številka, ki jo bodo dobili klubi, v resnici še precej nižja. Čeprav sta si nedavno v Beli hiši ob druženju in predstavitvi (to je treba priznati) prekrasne skulpture oziroma pokala za zmagovalca Infantino in ameriški predsednik Donald Trump izmenjevala pohvale na meji okusnega in stresala puhlice o »fantastičnem« tekmovanju, se je zdaj namreč potrdilo, da so oblasti posameznih zveznih držav trd pogajalec pri vprašanju o plačilu davkov. Medtem ko se je Fifa z njimi že pred časom dogovorila za velike odpustke pri davkih za nagrade na reprezentančnem SP prihodnje leto, pri klubskem SP za zdaj ne popuščajo. Za organizacijo prvega se je pač vedelo že vrsto let, drugega pa so »sklicali« na hitro, zato niti ni bilo kaj veliko časa, navsezadnje so dvanajst prizorišč razkrili šele septembra lani. Kot je nedavno poročal The Guardian, bi se nekaterim klubom tako lahko zgodilo, da bi morali plačati na milijone dolarjev prispevkov ameriškim davčnim oblastem, ob tem pa še davek v domačih državah. Pri čemer je dodatna težava, da ima vsaka ameriška zvezna država drugačne vrste davčnih obdavčitev, različna pravila pa bi različne klube, glede na to, kje bodo pač igrali, prizadela neenakomerno. Fifa se tako zdaj na vso moč trudi urediti enakovredne razmere za vse, nekatere evropske klube pa vse bolj skrbi, da bi nazadnje utegnili zaslužiti precej manj, kolikor zaslužijo z vsakoletnimi poletnimi prijateljskimi turnejami po Aziji, ZDA …