Psi in mačke so med našimi domačimi ljubljenčki najštevilnejše in najbolj priljubljene, njihova prodaja pa zato donosna gospodarska dejavnost. Letna vrednost trgovine v Evropski uniji je ocenjena na kar 1,3 milijarde evrov. Toda visoke cene in veliko povpraševanje po mladičih, zlasti po modnih pasmah, so močna finančna motivacija za izvajalce nezakonite trgovine z živalmi, nezakonite prakse pri vzreji in prodaji živali so tako v porastu. Po nekaterih ocenah je nezakonita trgovina z živalmi v EU (psi, mačke, eksotične živali) celo na tretjem mestu najbolj dobičkonosnih nezakonitih dejavnosti, takoj za trgovino z drogami in orožjem. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v letih 2022 in 2023 sodelovala v vseevropski akciji odkrivanja nepravilnosti v trgovini s psi in mačkami, v kateri je sodelovalo 22 držav članic. Razkrili so številne goljufije in sumljive prakse.

Organizirana mreža

Med izvajanjem akcije je bilo v 12 mesecih ustvarjenih skupno 467 obvestil, povezanih s sumom goljufije v zvezi s psi in mačkami. Največ obvestil so vnesle Nemčija, Avstrija in tudi Slovenija. Skupno ukrepanje je tako pokazalo dve ključni težavi, in sicer zlorabo zakonodaje EU o netrgovskih premikih živali in uporabo ponarejenih dokumentov.

»Najpogosteje se podatki v potnem listu niso skladali z opisom živali, starostjo, navedeno pasmo, poreklom in tako dalje. Velikokrat so bili navedeni tudi neresnični podatki o opravljenih cepljenjih in analizah krvi, to je količina protiteles proti steklini, ter pregledih na prisotnost bolezni. V pošiljkah so bili pogosto pasji mladiči, ki še niso bili stari osem tednov, kar pomeni, da so bili prezgodaj odstavljeni od matere in še niso bili primerni za prevoz niti za preventivno cepljenje proti steklini. Psi so se prevažali v neprimernih razmerah, pogosto so bili v slabem zdravstvenem stanju, okuženi s tako imenovanimi otroškimi boleznimi, to so virusne bolezni, ki so pogoste pri mlajših živalih, kar je velikokrat vzrok za pogin po odvzemu in namestitvi v zavetišču,« so sporočili z uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

»Samice v vzrejališčih bivajo v razmerah, ki niso primerne za to vrsto živali in ne ustrezajo predpisom, zanje ni zdravstveno ustrezno poskrbljeno, parjene so pogosteje, kot bi smele biti, po koncu reprodukcijske dobe pa jih večinoma nehumano usmrtijo.«

V akciji je bilo ugotovljeno tudi, da se nekatera društva aktivno ukvarjajo z nezakonitimi dejavnostmi, kot je uvoz živali iz tretjih držav brez potrdil ali veljavno identifikacijo. Nezakonitih praks se poslužujejo na primer nekatera romunska zavetišča in organizacije za dobrobit živali, ki zlorabljajo svoj status za nezakonito vzrejo in uvoz psov iz držav zunaj EU ter njihovo prodajo prek spleta.

Je pa bila v tej vseevropski akciji med drugim razkrita organizirana mreža, ki v Slovenijo in Avstrijo prodaja srbske pse s ponarejenimi grškimi in bolgarskimi potnimi listi. Določeno število psov ostane v Sloveniji in Avstriji, ostali pa nadaljujejo pot na zahod. V preteklih petih letih je bilo tako identificiranih 85 psov s čipom iz Srbije, ki so bili obravnavani v inšpekcijskih postopkih zaradi nepopolne dokumentacije.

Glavne poti in zlorabe

Glavne poti nezakonite trgovine v Evropsko unijo potekajo čez Romunijo in Madžarsko, ki sta tudi primarni dobaviteljici živali v EU. Veliko nepravilnosti je bilo ugotovljenih tudi pri živalih, ki prihajajo v Evropo iz tretjih držav, zlasti Turčije, Srbije, Rusije, Belorusije in Ukrajine. Pogoste poti nezakonite trgovine z živalmi so bile ugotovljen iz Romunije, Madžarske in Poljske v Nemčijo, iz Turčije na Nizozemsko, iz Srbije v Slovenijo in Avstrijo ter iz Rusije in Belorusije na Poljsko in v Latvijo.

»Tovrstne goljufije so problematične, ker so vzrok za hudo izkoriščanje psic v pasjih tovarnah, za pogoste pogine pasjih mladičev in kasnejše povzročanje težav, na primer različna bolezenska stanja, nepoučenim kupcem pasjih mladičev. Samice v vzrejališčih bivajo v razmerah, ki niso primerne za to vrsto živali in ne ustrezajo predpisom, zanje ni zdravstveno ustrezno poskrbljeno, parjene so pogosteje, kot bi smele biti, po koncu reprodukcijske dobe pa jih večinoma nehumano usmrtijo. Tovrstno ravnanje ima za psico negativne posledice na fizično in psihično zdravje. Najpogostejša zdravstvena stanja pri vzrejnih psicah iz takšnih okolij so okužbe z notranjimi in zunanjimi zajedavci, kronične prebavne težave, kožne bolezni, bolezni oči in ortopedske težave. Vsa ta stanja so posledica nepravilne prehrane, onemogočenega gibanja, neustreznih sanitarnih razmer in neizvajanja zdravstvene preventive. Zadrževanje v omejenem prostoru, v kletkah, in onemogočanje socialnih stikov ter pozitivnih stikov z ljudmi še dodatno negativno vpliva tudi na psihično stanje vzrejnih živali,« so na skrita ozadja nezakonite trgovine z živalmi opozorili z uprave.

Pri mladičih se na drugi strani lahko razvijejo bolezni in vedenjske težave, kar vpliva na dobrobit in velikokrat tudi pogin mladičev. Slabo zdravstveno stanje in pogin mladičev pa še povečujejo neustrezni pogoji prevoza. Mladiče na dolge razdalje večinoma iz držav vzhodne Evrope na zahod prevažajo v nehumanih razmerah, zaprte v kletkah ali kartonastih škatlah, brez ustreznega zračenja, svetlobe, dostopa do vode in hrane ter nujnega postanka za počitek. Najpogostejše pasme psov, odvzete v inšpekcijskih postopkih, so bile maltežan, pomeranec, čivava, maltipoo, mops, korgi, francoski buldog.

Informiran potrošnik

Če potrošnik nima dovolj dobrih informacij ali mu te niso dostopne, lahko hitro postane žrtev goljufij. Spletne platforme danes ponujajo udoben način za trgovanje z živalmi, naj gre za zakonito ali nezakonito trgovino. Ocene so, da je prek oglasov v nekem danem trenutku v EU ponujenih kar 438.000 psov in 83.000 mačk. Kar pomeni le, da je goljufije težko odkriti.

Nezakonito vzrejene živali se namreč oglašujejo na široko dostopnih spletnih platformah, kjer se goljufi pomešajo med zakonite rejce, tarča pa so neinformirani in ranljivi kupci, ki ne prepoznajo prevare. Ključno pri preprečevanju nezakonite trgovine z živalmi je tako še vedno zmanjševanje povpraševanja in večja ozaveščenost potrošnikov. Pomembno je, da se bodoči lastniki pred nakupom ustrezno pozanimajo o zdravstvenih pogojih in dokumentaciji, ki mora spremljati premike živali.

»Zagotovo je sumljivo, če ponudnik na spletu ponuja katero koli pasmo v kratkem času in po nerazumno ali neobičajno nizki ceni. Prav tako je znak za alarm, če ponudnik psa kupcu ne omogoči stika z vzrediteljem in psico z leglom, izbiro mladiča iz legla in pregled dokumentacije. Še en znak sumljive prakse je, če prepisa lastništva pred prevzemom psa ne želi urediti v veterinarski ambulanti, temveč predlaga prevzem na počivališču na avtocesti, parkirišču pri trgovskih centrih in podobno. Vse to so znaki, ki morajo kupca odvrniti od nakupa,« svetujejo na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. 

Priporočamo