Intervju princa Harryja za britanski BBC, ki je sledil njegovemu nedavnemu porazu na sodišču glede znižanja stopnje njegovega policijskega varovanja v Združenem kraljestvu, se je nepričakovano sprevrgel v javni izliv globokih frustracij in razkril bolečo odtujenost od kraljeve družine. Kar se je začelo kot pogovor o varnostnih protokolih, je hitro preraslo v ganljivo pričevanje o osebnih sporih, pretrganih vezeh in zapletenem odnosu z očetom, kraljem Karlom.

 

Britanska kraljeva družina je medijsko in globalno najbolj izpostavljena, zato ne presenečajo številni odmevi po takšnem pogovoru, ki presegajo meje otoške monarhije.

Princ Harry, vidno prizadet zaradi odločitve sodišča, ki je potrdilo odločitev britanskega notranjega ministrstva o spremembi njegovega varnostnega statusa po umiku od kraljevih dolžnosti, je v intervjuju namreč namignil, da za temi odločitvami stoji več kot zgolj birokratska presoja. Izrazil je sum, da je kraljeva palača morda vplivala na odločitev o varovanju, da bi ga zadržala znotraj institucije.

Opis odnosa z očetom

Najbolj presunljiv del intervjuja, kot dan po objavljenem intervjuju ocenjujejo pri BBC,  je bil Harryjev opis odnosa z očetom. Z glasom, polnim grenkobe, je dejal, da kralj  z njim ne govori prav zaradi »te varnostne zadeve«, čeprav se, kot je dodal, zaveda, da »ne ve, koliko časa bo oče sploh še živ«. Ta izjava je neposredna potrditev resnosti spora, ki že dlje časa pretresa britansko monarhijo. Vojvoda Susseški je prav tako izrazil obžalovanje, ker njegova otroka, Archie in Lilibet, nimata stikov s širšo družino, ter priznal, da je »uničen« in utrujen od vračanja domov zgolj zaradi sodnih obravnav ali pogrebov.

Buckinghamska palača se je na intervju odzvala zadržano, skoraj utrujeno, komentirajo britanski mediji.

Kljub ostrim besedam in očitkom je Harryjev nastop razkril tudi notranji boj med željo po obračunu in hrepenenjem po spravi. Kot bi iztegnil »oljčno vejico v velikosti manjše palače«, je poudaril, da si želi pobotati z družino. »Nima smisla nadaljevati s spori. Življenje je preveč dragoceno,« je še dejal.

V luči tega je  Harry pozval ne le očeta, temveč tudi britanskega predsednika vlade in ministra za notranje zadeve, naj posredujejo in pomagajo najti rešitev, ki bi njemu in njegovi družini omogočila varno bivanje v Združenem kraljestvu.

Čustveni apel

Njegov čustveni apel pa je  v ostrem nasprotju s hladno pravno logiko. Sodnik, ki je vodil pritožbeni postopek, je v obrazložitvi sodbe zapisal, da Harryjev »občutek prizadetosti« ne predstavlja zadostnega pravnega argumenta. Sodišče je potrdilo prvotno odločitev, da so se varnostni ukrepi spremenili zaradi spremenjenih okoliščin – princ Harry ni več aktivni član kraljeve družine in ne prebiva več v Združenem kraljestvu.

Buckinghamska palača se je na intervju odzvala zadržano, skoraj utrujeno, komentirajo britanski mediji. V izjavi za javnost so zapisali: »Vsa ta vprašanja so bila večkrat in natančno preučena s strani sodišč, ki so vsakič prišla do enakega zaključka.« Palača je tudi namignila, da se kralj ne more vmešavati v zadeve, ki jih obravnavajo sodišča in vladni oddelki. Podobno je britansko notranje ministrstvo izrazilo zadovoljstvo nad sodbo in poudarilo, da je varnostni sistem v državi »strog in sorazmeren«.

Priporočamo