Jezik iz starih okoliščin pa popolnoma ustreza novim pogojem globalne ekonomije in zveni moderno.

Leta 1883 je ljubljanska policija zaplenila zaboj z letaki, namenjenimi sindikalnima voditeljema Francu Železnikarju in Ferdinandu Tumi. Letak poziva k boju proti oblastnikom, "ki iščejo pravice ljudstva vedno zmanjševati, delajo ljudstvu škodljive postave, z eno besedo, oni so sovražniki vsega napredka".

Med oblastniki, ki jih je treba vzeti na muho, na prvem mestu našteje ministre, "ki niso nikdar trudni novih davkov si izmisliti in novih verig ljudstvu zakovati". Pisec letaka razume, da je ključni problem v povezavi s finančnim kapitalom. "Bankirski borzni špekulanti, ki na papir stavijo prihodnost našega dela in s tem brezvestno kupčijo gonijo. To počnejo, dokler od časa do časa ne nastopi tako imenovani krah, ki za nekaj časa naredi tej lumpariji konec, pod katerim pa v prvi vrsti mi trpimo." Jezik je nekoliko arhaičen, finančni tokovi, ki jih opisuje, pa so popolnoma sodobni.

Potem so tukaj "lastniki fabrik, ki nas, potem ko so nam izsesali zadnje moči, na cesto vržejo". Kar ima uničujoče socialne učinke. "Našim hčeram tako majhno plačo dajejo, da so mnogokrat prisiljene svojo čast prodati, ako nočejo od lakote prostovoljno umreti, sami pa si nakladajo milijone na kupe."

Nič si ne izmišljam. Dokument je objavljen v knjigi Jasne Fischer z istim naslovom kot ta članek. Dokument se ozre tudi na ideologijo in tudi tam je presenetljivo sodoben.

"Pitani farji, katerih zabuhli obrazi in velikanski vampje dajejo spričevalo, da je njih edini Bog trebuh in ki si nalagajo tisoče na kupe."

Letak je neusmiljen tudi do pravniških poklicev. "Advokati, ki nemir med ljudstvom ljubijo in zahtevajo za en četrt ure njihovega čečkanja več, kakor si en delavec cel teden zasluži" in "sodniki, ki nas v ječo vržejo, kakor hitro si upamo besedo čez današnjo krivico spregovoriti".

Neprizanesljiv pa je tudi do vloge medijev. "Pisači časopisov početje vseh zgoraj omenjenih banditov kot slavni red hvalijo." Ni slabo za leto 1883.

Še posebno, ker tudi natančno detektira razloge za nemoč delavcev pred politiko in financami.

"Marsikdo bo farizejsko rekel jaz imam delo in zaslužek, meni se ni treba za te reči brigati. To pa revež ne zna pomisliti, da ga lahko gospodar že jutri na cesto vrže."

To ni zgolj analiza, ampak tudi mobilizacijski letak. Zaradi tega sta Tuma in Železnikar končala v zaporu.

Kakor je razvidno iz analitičnega dela letaka, je bilo leto 1883 drastično, zato so tudi predlagane rešitve radikalne.

"Torej, organizirajte se kjer koli se morete, če ne očitno, pa skrivaj. Ljubimo in zedinimo se, da bomo z zedinjeno močjo in v pravem času požgali in pobili te pijavke.

Živel socialni punt! Živela socialna republika!"

Moderen jezik sodobnega sveta.

Srečen prvi maj.