Evropska komisija je potrdila, kar smo v Dnevniku razkrili že pred dnevi, da se Slovenija kljub sankcijam še vedno zanaša na ruski plin, uvožen prek Avstrije. Slovenski veletrgovec s plinom Geoplin se je na to odzval, češ da so že konec leta 2022 prekinili pogodbo z ruskim Gazpromom in od leta 2023 ne prejemajo več ruskega plina od te družbe.
Manjkajoče količine plina, ki jih Slovenija potrebuje, pa da Geoplin po lastnih navedbah trenutno zagotavlja »iz naslova že obstoječe diverzifikacije nabavnih virov na podlagi dogovorov z evropskimi partnerji«. V Geoplinu ob tem poudarijo, da zato »ni mogoče trditi, da je poreklo tega plina ruskega izvora, saj kadar se posli sklepajo z evropskimi dobavitelji zemeljskega plina na virtualnih trgovalnih točkah ali na borzi, se šteje, da je bil ta plin že predhodno uvožen v EU in ima poreklo EU«.
Torej, če prevedemo: evropska komisija nas obtoži, da še naprej kupujemo ruski plin, Geoplin pa tega ne zanika, zgolj doda, da »ni mogoče trditi«, da je plin, kupljen v Avstriji, v resnici ruski, ker je bil že pred tem nekaj časa – v Avstriji (in s tem v EU). V uredništvu N. N. evropski komisiji predlagamo kompromisno in salomonsko rešitev: sprejme naj evropsko direktivo, da mora biti ruski plin v avstrijskih skladiščih najmanj tri leta (okej, lahko tudi pet), da se bo dokončno štel za evropskega. Potem pa mirno na borzo z njim, sankcije gor ali dol.