»Živjo mama in očka, moj mobilni telefon je pokvarjen. To je moja nova mobilna številka. Mi lahko pošljete sporočilo na WhatsApp? Hvala vam!« je slovnično ne povsem pravilno sporočilo, ki je zadnje čase začelo krožiti tudi pri nas. Na spletni strani Varni na internetu opisujejo, da gre za prevaro prek sporočil SMS, ki jih goljufi pošiljajo staršem. Namen je, seveda, finančno oškodovanje.
Kako deluje prevara? Goljufi SMS sporočilo pošljejo z neznane telefonske številke, predstavijo se kot sin ali hči uporabnika in ga prosijo, naj vzpostavi stik prek ene od aplikacij za hipno sporočanje (WhatsApp, Viber). »Tako jih skušajo zavesti v nakazilo denarja na neznane bančne račune ali v posredovanje osebnih finančnih podatkov v prepričanju, da uporabnik komunicira s svojim otrokom,« pojasnjujejo na spletni strani Varni na internetu.
Stara prevara v novi (slovenski) preobleki! Danes smo prejeli več prijav sumljivih SMS-sporočil, kjer se goljufi predstavljajo kot otrok, ki potrebuje pomoč, ker je njegov telefon pokvarjen. Kar seveda ne drži, želijo zgolj denar! https://t.co/mP9A0su161
— Varni na internetu (@varninanetu) May 30, 2024
Preverite pri otroku ... in izbrišite sporočilo
Na strani objavljajo tudi nasvete za prepoznavo takih lažnih sporočil. Sporočilo pride z neznane številke, izraža nujo in zahtevo po takojšnji pomoči, razlogi za vzpostavitev stika so sumljivi, iz sporočila pa je jasno tudi, da pošiljatelj hoče denar.
Strokovnjaki svetujejo, naj prejemniki tako sporočilo ignorirajo in/ali izbrišejo. Če pride do kakega dvoma, ali pa jih skrbi, kaj se z otrokom (oziroma pošiljateljem dogaja), naj ga pokličejo na njegovo preverjeno številko (in torej ne na to, s katere je prispel sumljiv SMS) in preverijo, kaj se dogaja. »Brez preverjanja nikoli ne spreminjajte kontaktnih podatkov oseb v svojem imeniku,« še svetujejo na Varni na internetu.