Gazela 2023 > Gazela 2022 > Gazela 2021 > Gazela 2020 > Gazela 2019 > Gazela 2018 > Gazela 2017 > Gazela 2016 >
Gazela 2022
Gazela gorenjske regije 2022 je podjetje Nimrod
Družba Dnevnik je v sodelovanju z GZS Regionalno zbornico Gorenjska v četrtek, 13. oktobra 2022, pripravila zadnji regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 22. generacije projekta Gazela. Priznanje gorenjska gazela 2022 je prejelo podjetje Nimrod d.o.o.
Priznanje je na dogodku prevzel direktor Kristjan Hlede iz podjetja Nimrod. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Caretronic, d. o. o., ki ga vodi direktor Andraž Krajnc, ter podjetje Golden Tree, d. o. o., katerega direktor je Miha Geršič.
V Nimrodu že druga generacija razume verigo vrednosti
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja gazela gorenjske regije 2022 zapisala, da v Nimrodu, ki raste gazelje hitro, svoje izdelke podpisujejo kot 'divje dobro'. Četrt stoletja staro podjetje je na trgu postavljeno kot eden največjih ponudnikov divjačine v Evropi.
Vizionar in pionir Miro Hlede, ustanovitelj Nimroda, je v sredini devetdesetih z Lovsko zvezo Slovenije postal povezovalni člen med lovci in končnimi porabniki divjačinskega mesa. Z razumevanjem verige vrednosti so nadgradili že prej urejen sistem ulova divjih živali, izboljšali kakovost mesnih izdelkov pri končnem uporabniku in zagotovili sledljivost od življenjskega okolja divjadi do končnega kupca.
Vodenje družinskega podjetja z 68 zaposlenimi je v rokah druge generacije. Žene jih plemenito, trajnostno naravnano poslanstvo: z odkupom odstreljene divjadi omogočajo razvoj lovske dejavnosti, kupcem pa nakup kakovostnega mesa in mesnih izdelkov iz divjačine.
Njihov poslovni model je zgled krožnega gospodarstva
S svojim poslovnim modelom je Nimrod zgled krožnega gospodarstva. Vizionarsko in po načelih trajnostnega voditeljstva jim je uspelo oblikovati poslovni ekosistem, ki presega običajne meje delovanja podjetij. Upošteva vse člene vrednostne verige ter njihove procese, odnose in sheme ter na ta način optimira možnosti za rast sistema in ne le njegovih posameznih delov.
V letu 2021 je Nimrod dosegel 18 milijona evrov prometa in nadpovprečno dodano vrednost 69.557 evrov na zaposlenega. Večino izdelkov izvozijo, kar 93 %. Za Slovenijo ocenjujejo, da ljudje še premalo poznajo dobrobiti divjačinske hrane. S ciljem povečanja prepoznavnosti in kakovosti so zato registrirali in upravljajo blagovno znamko ´Slovenska divjačina´. Družbo Nimrod, ki je naredila to, o čemer danes poslovne šole šele učijo, je metodološka komisija izbrala za gazelo gorenjske regije 2022.
Caretronic digitalizira zdravstveno nego
Caretronic je proizvajalec v celoti slovenskega izdelka NurseCare, enovitega modularnega klicnega sistema, ki digitalizira zdravstveno nego in olajša komunikacijo med pacienti v bolnišnicah in medicinskimi sestrami. Produkt, ki je naprodaj na že okoli 45 trgih po svetu, danes podpira okoli 70.000 bolniških postelj. Podjetje, katerega sedanji direktor je Andraž Krajnc, je vodilno v razvoju področja sestrskega klicnega sistema, v prihodnje pa nameravajo razvoj usmeriti tudi na področje teleoskrbe.
Golden Tree zmaguje s celostnim pristopom do kupca
V podjetju Golden Tree se ukvarjajo s spletno prodajo prehranskih dopolnil in izdelkov za nego kože, pri tem pa so izjemno uspešni ravno zaradi svojega celostnega pristopa do potencialnega kupca. Njihova zmagovalna kombinacija oglaševanja, obdelave podatkov ter pisanja prodajnih tekstov, s katero so prisotni tako v Sloveniji kot v mnogih drugih evropskih državah, pa je tista, ki jih loči od drugih. Prihodki podjetja, ki je z delovanjem začelo leta 2013 in katerega direktor je Miha Geršič, so leta 2021 znašali 13,8 milijona evrov.
Priznanje so lani prejeli kralji kamene dobe Marmor Hotavlje
Priznanji gazela gorenjske regije in bronasta gazela 2021 je prejelo podjetje Marmor Hotavlje, ki ga vodita Damijan in Tomaž Selak. Drugi dve nominirani podjetji sta bili Mizarstvo Jezeršek in Protim Ržišnik Perc.
Benko-tehna Puconci je gazela podravsko-pomurske regije 2022
Družba Dnevnik je v sodelovanju z GZS Koroško gospodarsko zbornico v četrtek, 6. oktobra 2022, pripravila že peti regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 22. generacije projekta Gazela. Priznanje podravsko-pomurska gazela 2022 je prejelo podjetje Benko-tehna Puconci, d. o. o.
Priznanje je na dogodku prevzel direktor Simon Benko iz podjetja Benko-tehna Puconci. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Labelprofi, d. o. o., ki ga vodi direktor Aleš Golob, ter podjetje Mobitex, d. o. o., katerega direktor je Miki Marton.
Izjemnih 157.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja gazela podravsko-pomurske regije 2022 zapisala, da gazela Benko-tehna Puconci, ki se ukvarja s prodajo materialov gradbenim podjetjem in obrtnikom, šteje toliko let kot samostojna Slovenija. V tridesetih letih so zrasli v prepoznavnega ponudnika, ki svojo rast črpa iz jasno opredeljene ciljne skupine na eni strani in inovativnosti na drugi.
V zadnjih petih letih je podjetje kar 2,4-krat povečalo prihodke iz prodaje, na 7,28 milijona evrov v letu 2021. Ob tem je kolektiv 15 zaposlenih ustvaril neverjetnih 157.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega, to je več kot dvakratnik povprečja v dejavnosti.
Priložnosti so prepoznali v majhnih kupcih
V Benko-tehni so izrazito osredotočeni na razumevanje potreb kupca. Ob vstopu v svet metalurgije je direktor z ekipo podrobno proučil stanje ponudbe in potreb v Evropi. Ugotovili so, da se le redki ponudniki ukvarjajo z manjšimi kupci. Tudi roki dobave so bili sorazmerno dolgi. Iz teh spoznanj so prepoznali priložnosti v poslanstvu: pomagamo majhnim.
S procesnimi inovacijami so bistveno skrajšali dobavne roke, potrebam kupca pa sledijo tudi z novimi storitvami. Investirali so v proizvodne hale, sodobne stroje ter avtomatsko regalno skladišče, saj mali obrtniki običajno nimajo potrebnih strojev za razne razreze, izseke in upogibe kovinskih materialov za takojšnjo vgradnjo.
Zaposleni so vpeti v soodločanje in s predlogi prispevajo k novim rešitvam. Zgleden odnos s sodelavci se kaže tudi v nadpovprečno visokih plačah. Kot družinsko podjetje so uspešno izvedli prenos vodenja z ustanovitelja na mlajšo generacijo. Družbo Benko-tehna Puconci z odlično bonitetno oceno A1 ++ je metodološka komisija izbrala za gazelo podravsko-pomurske regije 2022.
Labelprofi močan v grafiki in produkcijskem tisku
Osnovni gradnik poslovanja podjetja Labelprofi, ki se že od leta 1994 ukvarja z grafiko in produkcijskim tiskom, so danes digitalno potiskana fleksibilna embalaža in digitalno potiskane samolepilne etikete. S slednjimi so močno prisotni v Sloveniji, sicer pa se osredotočajo na avstrijski, nemški, švicarski in vse več tudi poljski trg. Da lahko tehnološko napredno podjetje, katerega komercialni direktor je Aleš Golob, uspešno dohaja veliko količino naročenih izdelkov, mu omogoča avtomatizacija.
Mobitex, specialist za zahtevne jeklene konstrukcije
Družinsko podjetje Mobitex, ki se sicer ukvarja s proizvodnjo širokega nabora izdelkov, je specializirano za izdelavo velikih in zahtevnih jeklenih konstrukcij. Sodobno opremljeno podjetje, ki ga vodi direktor Miki Marton, z nekaterimi kupci sodeluje tudi pri razvoju novih produktov. Preko posrednika več kot 90 % proizvedenega izvozijo v tujino – Avstrijo, Nemčijo, Švico in na Nizozemsko. Izdelavo sestavnih delov jim za svoje potrebe zaupa tudi podjetje Liebherr.
Priznanje je lani prejel specialist brezšivnih cevi MG Rohr
Priznanje Gazela podravsko-pomurske regije 2021 je prejelo podjetje MG Rohr, ki ga vodita direktorja in solastnika Matej Natlačen in Samo Jenič. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetji Impedanca in Antela.
Gazela dolenjsko-posavske regije 2022 je Status Metlika
Družba Dnevnik je v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Dolenjske in Bele krajine ter GZS Posavsko gospodarsko zbornico, Krško v sredo, 28. septembra 2022, pripravila že četrti regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 22. generacije projekta Gazela. Priznanje dolenjsko-posavska gazela 2022 je prejelo podjetje Status, d. o. o., Metlika.
Priznanje sta na dogodku prevzela direktor Marko Čulig in prokuristka Ana Čulig iz podjetja Status Metlika. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Acer Novo mesto, d. o. o., ki ga vodi direktorica Suzana Simič, ter podjetje CNC Borštnar, d. o. o., katerega direktor je Marko Borštnar.
Gazelji skok dodane vrednosti na zaposlenega v Statusu
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja Gazela dolenjsko-posavske regije 2022 zapisala, da 25-letno družinsko podjetje Status Metlika poganja poslanstvo: omogočiti ljudem, da lahko dobro hrano jedo dlje. Uresničujejo ga trajnostno uspešno: z neprestanim inoviranjem in strateškim partnerstvom s podjetjem Zwilling.
Začeli so na nišnem trgu, danes v povezavi s Zwillingom razvijajo in prodajajo izdelke tudi v osrednjih kategorijah. Več kot 95 % prihodkov Statusa predstavlja izvoz. Z izdelki in razvito distribucijsko mrežo so prisotni na 40 trgih po vsem svetu – od ZDA prek Evrope pa vse do Avstralije in Nove Zelandije.
Rastejo z gazeljim tempom. V letih zadnjih petih letih so prihodke iz prodaje skoraj potrojili, v letu 2021 so ti presegli 15,6 milijona evrov. Gazelje visok je tudi skok dodane vrednosti, ki se je v letu 2021 povzpela na izjemnih 92.433 evrov na zaposlenega.
Zmagovite vizionarske poslovne poteze
Gazelo Status Metlika odlikuje sposobnost, da prisluhne trgu skozi celotno verigo vrednosti ter se na tržna predvidevanja odzove smelo. Podjetje je leta 2018 zaradi krize občutno zmanjšalo zaloge. Obratno so se v letu 2020 odločili za nakup vseh možnih surovin – tudi za ceno najema skladišča – samo da so imeli na voljo dovolj osnovnih sestavin za proizvodnjo. Obe poslovni potezi sta se izkazali za zmagoviti.
Kultura 50-članskega Status kolektiva temelji na strasti, inovativnosti in tehnologiji. Vodi jih ideja razvijati izdelke, ki življenje olajšajo in ga naredijo lepšega. O svoji blagovni znamki in izvirnih pripomočkih razmišljajo poglobljeno in skozi vrednote. V življenje vsakega uporabnika Status skuša vnesti, na trajnosten način, nekaj dobrega. Družbo Status Metlika, ki posluje z odlično bonitetno oceno A1 ++, je metodološka komisija zato izbrala za gazelo dolenjsko-posavske regije 2022.
Acer Novo mesto nagovarja izzive sodobnega časa in prostora
Leta 1992 ustanovljeno podjetje Acer Novo mesto se ukvarja s prostorskim načrtovanjem, projektiranjem in varstvom okolja. Že od začetka so jim bili zaupani pomembni državni projekti, kot je priprava strokovne podlage za Strategijo prostorskega razvoja Slovenije, danes pa pripravljeni stremijo k svojevrstnim izzivom sodobnega časa. Za kakovostno delo je podjetje, ki ga vodi direktorica Suzana Simič, prejelo že mnoga strokovna priznanja in nagrade, obenem pa je tudi del evidence raziskovalnih institucij.
CNC Borštnar prepriča z najnovejšo tehnologijo in mlado ekipo
CNC Borštnar je družinsko podjetje, usmerjeno v obdelavo različnih vrst materialov, ki nudi storitve struženja in rezkanja na najsodobnejših in tehnološko najbolj naprednih CNC-strojih. Ravno najnovejša tehnologija je ena izmed prednosti, ki podjetje s pretežno mladim kadrom, pod vodstvom današnjega direktorja Marka Borštnarja, loči od konkurence. V sodelovanju z drugimi podjetji večino svojih izdelkov izvažajo v tujino, pri čemer končne kupce predstavljajo velikani, med katerimi je tudi Siemens.
Priznanje je lani prejel proizvajalec modularne gradnje REM
Lani je priznanje gazela dolenjsko-posavske regije 2021 prejelo podjetje REM, ki ga vodi direktor Igor Kastelic. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetji Solis Timber in TEM Čatež.
Sodimex s športno filozofijo je gazela primorsko-notranjske regije 2022
Družba Dnevnik je v sodelovanju s Severno Primorsko gospodarsko zbornico, Nova Gorica v četrtek, 22. septembra 2022, pripravila že tretji regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 22. generacije projekta Gazela. Priznanje primorsko-notranjska gazela 2022 je prejelo podjetje Sodimex, d. o. o.
Priznanje je na dogodku na Mestni občini Nova Gorica prevzel Franc Lušin, direktor podjetja Sodimex. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Comcom, d. o. o., ki ga vodi direktor Pavel Troha, ter podjetje Mules, d. o. o., katerega direktor je Damjan Mulec.
Sodimex poganja podjetniško-športna filozofija
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja Gazela primorsko-notranjske regije 2022 zapisala, da je v začetku devetdesetih let ustanovljeni Sodimex svojo priložnost sprva videl v trgovinski dejavnosti. Od trgovanja s hlodovino in potem predelave furnirja so se skozi dve desetletji učili in preobrazili v izdelovalca sestavnih delov za stole in pohištvo.
»Postati podjetnik: to je preprosto razvojna faza v odraščanju in osamosvajanju odrasle osebe,« duh podjetnosti ribniškega okolja razkrije lastnik in direktor Sodimexa Franc Lušin. Podjetniška filozofija ustanovitelja sloni na športni filozofiji: sodelovati in zmagovati v timu ter predvsem trdo trenirati.
Družinsko podjetje je v zadnjih letih podvojilo prihodke iz prodaje: v letu 2021 so presegli 6,3 milijona evrov. Kolektiv 15 sodelavk in sodelavcev ustvarja zavidljivo dodano vrednost, v letu 2021 je znašala kar 119.600 evrov na zaposlenega. Velik pomen dajejo uravnoteženosti, saj sodelavke zasedajo pomembna delovna mesta.
Danski kupec priznal: Sodimex nima konkurence
Drugače od uveljavljene doktrine Sodimexa v prvi vrsti ne motivira želja po lastni blagovni znamki. Tržni položaj temeljijo na povezovanju s partnerji. To razumejo kot vir vrednosti. Izvažajo v 12 držav v Evropi, ZDA in Aziji. Orientirani so trajnostno, v izdelavo izdelkov iz slovenskega lesa, v Sloveniji. Strateški pomen dajejo povezanosti s surovino.
Proizvodnjo in poslovni model obvladujejo vrhunsko. Pomemben danski kupec je po letih prizadevanj moral priznati: na svetu ne obstaja proizvajalec, ki bi mu lahko dobavil enako kakovost izdelka po konkurenčnejših pogojih kot Sodimex. Podjetje Sodimex z odlično bonitetno oceno A1++ je metodološka komisija izbrala za gazelo primorsko-notranjske regije 2022.
Comcom s programskimi rešitvami podpira najuglednejše
IT podjetje Comcom, ki ga vodi danes edini lastnik in soustanovitelj Pavel Troha, se že od ustanovitve leta 1992 posveča razvoju in vzdrževanju aplikacij za kadrovsko-finančne in računovodske potrebe. Njihovemu delu, zdaj pretežno usmerjenemu k razvoju in vzdrževanju aplikacij za informacijski sistem SAP ter razvoju algoritmov na podlagi strojnega učenja, zaupa že več kot 50 uglednih domačih in mednarodnih strank. Podjetje je kot svojega partnerja sprejela tudi multinacionalka SAP.
Mules, 100% izvoznik predelanega lesa
V predelavo lesa usmerjeno družinsko podjetje Mules danes vodi direktor Damjan Mulec, ki je vodstvo prevzel od ustanovitelja, svojega očeta. Kot ena izmed večjih žag se od 700 ostalih v Sloveniji ločijo po svoji izvozni naravnanosti – 100 % svojih izdelkov namreč izvozijo. Kot odzivne in prilagodljive dobavitelje so jih prepoznali številni kupci, celo na najzahtevnejšima japonskem in južnokorejskem trgu. Njihov uspeh se odraža tudi v povečanem povpraševanju, zaradi česar se bodo v prihodnosti še širili.
Lani je šlo priznanje mojstrom večnivojskih karting stez
Lani je priznanje Gazela primorsko-notranjske regije 2021 prejelo podjetje Ensol 360, ki ga vodi direktor Jernej Čopi. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetji Klančar Žerjavi in Metalimpex.
Gazela savinjsko-zasavske regije 2022 je podjetje Pišek – Vitli Krpan
Družba Dnevnik je v sodelovanju s Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico v četrtek, 15. septembra 2022, pripravila drugi regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 22. generacije projekta Gazela. Priznanje savinjsko-zasavska gazela 2022 je že drugo leto zapored prejelo podjetje PIŠEK - VITLI KRPAN, d.o.o.
Priznanje je na dogodku v Vili Bianca v Velenju prevzel Franc Pišek, direktor podjetja Pišek – Vitli Krpan. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Carbonautica, d. o. o., ki ga vodi direktor Igor Rozman, ter podjetje Robust, d. o. o., katerega direktor je Marko Krajnc.
Dokazujejo: z ´gazeljo miselnostjo´ je mogoče uspeti tudi v manj ugodnih okoljih
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja Gazela savinjsko-zasavske regije 2022 zapisala, da podjetje Pišek – Vitli Krpan že vrsto let dosega odlične rezultate. Na odru izbora Gazela so prvič stali leta 2008 in leta 2021 osvojili priznanje srebrna gazela Slovenije.
Za področje občin Rogatec, Rogaška Slatina, Kozje, Šentjur in Šmarje pri Jelšah so svetla podjetniška zvezda in pomemben zaposlovalec. S stalnim razvojem dokazujejo, da je z ´gazeljo miselnostjo´ tudi v manj ugodnih okoljih mogoče dosegati uspehe, ki so pomembni za vso Slovenijo. Odgovornost za ljudi, delovna mesta in ustvarjanje dovolj visoke dodane vrednosti za dostojanstveno življenje razumejo kot svojo družbeno odgovornost.
Človeški kapital v Krpanovi inovativni kulturi ustvarja novo vrednost
Paradni izdelek podjetja je gozdarski vitel. Krpan je v močni svetovni konkurenci eno najbolj prepoznavnih podjetij oziroma blagovnih znamk v dejavnosti gozdarske mehanizacije. V letu 2021 so ustvarili 44,7 milijona evrov prihodkov, kar pomeni podvojitev prodaje v petih letih.
Kolektiv 243 sodelavcev se v letu 2021 ponaša z zavidljivo ustvarjeno dodano vrednostjo: ta presega 72.000 evrov na zaposlenega. Nadpovprečni rezultati so plod inovativnosti, vlaganja v intelektualno lastnino in robotizacijo. V podjetju razumejo vrednost človeškega kapitala, z njim ne ravnajo kot z resursom, ki ga trošiš. Človeški kapital se v Krpanovi inovativni organizacijski kulturi plemeniti ter podjetno ustvarja novo vrednost.
Poskrbeli so tudi za Krpan navdušence
Odlikujejo se tudi na področju marketinga; skrbno upravljajo in razvijajo svojo blagovno znamko. V letu 2021 so po zgledu avtomobilistov in športnih klubov zagnali t.i. »fan shop«. Ugotavljajo, da ljudje radi kupujejo njihova oblačila in pripomočke; kmetje in gozdarji po celem svetu se radi pohvalijo, čigavo gozdarsko mehanizacijo imajo v lasti. Trdoživo podjetje Pišek – Vitli Krpan, vzor v dokazovanju ´da se´, je metodološka komisija izbrala za gazelo savinjsko-zasavske regije 2022.
Carbonautica, mojstri kompozitnih volanov za jadrnice in motorna plovila
Družinsko podjetje Carbonautica kot proizvajalec kompozitnih volanov za jadrnice in motorna plovila uspešno deluje na izjemno nišnem trgu. Sodeluje z vsemi največjimi izdelovalci jadrnic na svetu. V razvojno naravnano in močno blagovno znamko se je razvilo iz hobija ustanovitelja Igorja Rozmana, ki je iz ogljikovih vlaken izdeloval makete letal. Volani iz steklenih vlaken danes predstavljajo 75 odstotkov njihove prodaje. V tujino izvozijo kar 98 odstotkov proizvodnje, v razvoj pa vlagajo do 15 % letnega prometa.
Robust, razvojniki strojev v reciklažnem in gozdarskem sektorju
Podjetje Robust je sinonim za kakovostne, zanesljive in trpežne stroje v reciklažnem in gozdarskem sektorju, ki so plod lastnega razvoja mlade ekipe razvojnikov, vodi pa ga direktor Marko Krajnc. Podjetje je zraslo na temeljih blagovne znamke Robust, ki jo je ustvarilo matično podjetje Sico. Kar 60 odstotkov proizvodnje Robust izvozi v več kot 30 državah po vsem svetu. S širitvijo proizvodnih prostorov bodo zagotavljali nadaljnjo rast: po njihovi oceni je v gozdarskem sektorju ta lahko 30%, v reciklažnem pa tudi do 40%.
Pišek – Vitli Krpan lani domov odnesli srebrno gazelo
Podjetje Pišek – Vitli Krpan na čelu z direktorjem Francem Piškom je priznanje za gazelo savinjsko-zasavske regije prejelo tudi lani, nato pa na nacionalni razglasitvi domov odneslo tudi srebrno gazelo 2021. Nominirani podjetji lanskega regijskega izbora sta bili tudi podjetje Chipolo, ki ga vodi Primož Zelenšek, in podjetje Hermi, katerega direktor je Miran Rauter.
Gazela osrednjeslovenske regije 2022 je Etrel
Družba Dnevnik je v sodelovanju z GZS Zbornico osrednjeslovenske regije v četrtek, 8. septembra 2022, na prvem regijskem dogodku letošnjega izbora Gazela podelila priznanje Gazela osrednjeslovenske regije 2022 podjetju Etrel d.o.o.
Priznanja se je razveselila ekipa Etrela, ki jo vodi direktor in eden od ustanoviteljev Miha Levstek. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Emrax, d. o. o., ki ga vodi hči ustanovitelja Urška Sušnik Omovšek, in podjetje Kamino, d. o. o. na čelu z direktorjem Andrejem Slapnikom.
Etrel, slovenski skriti podjetniški biser
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja Gazela osrednjeslovenske regije 2022 zapisala, da je Etrel slovenski skriti podjetniški biser. Podjetje razvija gradnike za raznolike projekte e-mobilnosti, od preprostih domačih polnilnikov do naprednih rešitev za upravljanje porabe energije.
Rast podjetja je povezana z znanjem, ki zmore predvideti trende: v elektromobilnosti so pionirsko videli priložnost in jo podjetno uresničili. Soustanovitelja družbe – sprva je delovala kot inštitut – Miha Levstek in Borut Mehle sta uvidela, da bo e-mobilnost morala imeti infrastrukturo. Danes so na področju e-mobilnosti v špici svetovnega razvoja.
V petih letih so 25-kratno povečali obseg prodaje
Etrelova rast je zavidljiva: v letih od 2016 do 2021 so prodajo povečali 25-kratno, svoje produkte in storitve tržijo na več kot 40 trgih. 76 Etrelovcev je v letu 2021 ustvarilo čez 15 milijonov evrov prihodkov iz prodaje z nadpovprečno dodano vrednost 67.752 evrov na zaposlenega.
Poganja jih želja po varovanju okolja: verjamejo v električno energijo in odnose, s katerimi ostajajo razvojno konkurenčni. Med tekmeci na svetovnem trgu slovensko podjetje zmaguje ne le s tehnologijo, temveč agilnim poslovnim modelom. Svoj razvojni in tržni vpliv so povečali z vstopom strateškega investitorja Landis + Gyr.
Imajo zdrave vrednote, utemeljene na poštenosti, prepoznavne so vrline kulture inovativnosti. Etrel, dinamično in trajnostno rastoče podjetje, ki prispeva k reševanju klimatskih sprememb kot enega največjih izzivov človeštva, je metodološka komisija izbrala za gazelo osrednje Slovenije 2022.
Emrax, pionir razvoja visoko zmogljivih elektromotorjev
Podjetje Emrax je pionir razvoja in nišne izdelave visoko zmogljivih elektromotorjev, ki se uporabljajo v letalstvu, kjer so zaradi svojih prednosti vgrajeni v lahka letala, avtomobilizmu in navtiki ter v več aplikacijah v vesolju. Podjetje je nastalo leta 2008 iz hobija ustanovitelja Romana Sušnika, njegove strasti do letenja ter želje, da bi letenje naredil okolju prijaznejše. Pred tremi leti je vodenje družinskega podjetja prevzela njegova hči Urška Sušnik Omovšek.
Kamino, med najboljšimi v svetovni niši mobilnih produktov
Podjetje Kamino sestavlja mlada ekipa, ki je osredotočena predvsem na aktualne rešitve in tehnologije prihodnosti s področja upravljanja financ, identitete, inovativnih rešitev na področju skrbi za zdravje ter interneta stvari. Sodelujejo večinoma z zagonskimi podjetji iz tehnoloških središč v ZDA, Veliki Britaniji in Sloveniji. V svetovni niši mobilnih produktov se hitro razvijajo in so z novimi rešitvami vedno pred konkurenco, za unikatne rešitve v finančni industriji pa so med najboljšimi v panogi na svetu.
Od regijske do zlate gazele 2021 je lani skočil EKWB
Priznanje Gazela osrednje Slovenije 2021 je lani šlo v roke Edvardu Königu, ustanovitelju in lastniku podjetja EKWB, ki je postalo tudi zlata gazela 2021. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili BIOSISTEMIKA, d. o. o, ki ga vodi Roswita Golčer Hrastnik in podjetje EQUA, d. o. o., ki ga vodi Anže Miklavec.