"Vsa potrebna gradiva za izvedbo skupščine so bila pripravljena v Petrolu," so v Petrolu odgovorili na vprašanje, ali je pri pripravi pojasnil k predlaganim sklepom sodeloval še kdo zunaj družbe. Združenje malih delničarjev namreč skrbi, ali ne gre pri pojasnilih k sklepom zgolj za enostransko predstavitev mnenj. Način zbiranja pooblastil v Petrolu utemeljujejo kot najbolj učinkovit glede na njihovo razdrobljeno lastniško strukturo.

Kocbek je sicer izpostavil, da lahko začne pooblastila zbirati tudi kdo drug. Izvršilni odbor VZMD se še ni odločil, ali se bo tega lotil tudi letos, odločitev pa naj bila znana v začetku tedna. Spomnimo, da so pooblastila zbirali lani, ko je bila na dnevnem redu dokapitalizacija z izključitvijo prednostne pravice obstoječih delničarjev. Letos tako ključnih vprašanj ni, po Verbičevih besedah bi lahko k odločitvi za zbiranje pretehtal odgovor na vprašanje, ali lahko mali delničarji prek zbiranja pooblastil dobijo svojega predstavnika v nadzornem svetu. Imetniki manj kot 0,15 odstotka delnic imajo namreč v lasti okoli 35 odstotkov Petrola, v nadzornem svetu pa niso zastopani. Verbič pravi, da so se o tem pogovarjali z Kryžanowskim in predsednikom nadzornega sveta Viktorjem Barago, vendar pri sklicu skupščine njihov predlog ni bil upoštevan.

Petrol je v preteklih letih zbiral pooblastila le med svojimi zaposlenimi in tistimi, ki so delnice pridobili z notranjim odkupom, letos pa so se v skladu s priporočilom iz kodeksa upravljanja javnih delniških družb odločili, da ta pošljejo vsem delničarjem. Na vprašanje, koliko je Petrol to stalo, niso odgovorili, samo znamke za toliko pošiljk pa so stale več kot 8500 evrov.

janez.zalaznik@dnevnik.si