»Ne pozabimo na dostojanstvo,« je dejal 87-letni papež, ki je imel v zadnjem času več težav z zdravjem. Papež je s helikopterjem prispel na otok Giudecca, na katerem je tudi paviljon Svetega sedeža v okviru Beneškega bienala. Pozdravili so ga okoli 80 zapornic ter osebje zapora. V prostorih nekdanjega samostana so zaprte ženske, ki prestajajo daljše zaporne kazni.

Frančišek je dejal, da bi moral kazenski sistem zaprtim dati možnosti za duhovno, kulturno in profesionalno rast in razvoj. »Zapor je kruta realnost, težave, kot so prezasedenost, pomanjkanje osebja ali nasilni incidenti, porajajo toliko trpljenja. Ampak lahko je tudi kraj ponovnega rojstva,« je dejal.

Zapornice je pozval, naj bodo pogumne in naj se ne bojijo, one pa so mu izročile darila, ki so jih same izdelale. Nekatere med njimi so bile vidno ganjene. Papež je spomnil tudi na vlogo umetnosti v boju proti rasizmu, ksenofobiji, neenakosti in ekološkemu neravnotežju. Frančišek bo v okviru obiska v Benetkah danes nagovoril tudi mlade pred baziliko Svete Marije Zdrave, na Trgu svetega Marka pa bo daroval mašo. Zgodaj popoldne naj bi se vrnil v Vatikan.

Za Pavlom VI., Janezom Pavlom II. in Benediktom XVI. je Frančišek četrti papež na obisku v Benetkah. Zgodovina mesta je sicer tesno povezana s Svetim sedežem, v 20. stoletju so kar trije beneški škofje postali papeži. Na obisk prihaja v času, ko so beneške oblasti turistom, ki pridejo v mesto za en dan, začele zaračunavati vstopnino v višini pet evrov. Ker je bil papež v mesto povabljen, mu je ni bilo treba plačati, jo bodo pa morali plačati romarji, ki ga želijo videti. Sveti oče naj bi v maju obiskal Verono, julija pa naj bi prišel v Trst.