Po številnih očitkih, ki so se v zadnjih letih vrstili na račun Sazasa, so kriminalisti včeraj okoli šeste ure zjutraj vendarle potrkali na vrata združenja, ki zastopa okoli 6000 domačih glasbenih avtorjev, in na domača vrata njegovega predsednika Matjaža Zupana. Hišne preiskave stanovanjskih in poslovnih prostorov gospodarskih družb so sicer opravili na šestih lokacijah, tudi na sedežu podjetja Stroka produkt iz Radelj ob Dravi, ki je specializirano za informacijske rešitve za organizacije in ki že več let sodeluje s Sazasom. To nam je včeraj potrdil predstavnik za odnose z javnostmi tega koroškega podjetja.

Na podlagi lanske prijave

Kriminalistične aktivnosti so bile usmerjene v zbiranje obvestil in dokazov za utemeljitev sumov storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, izneverjanja in pranja denarja. »Pridržan ni nihče,« so včeraj sporočili s policije. Predkazenski postopek so začeli na podlagi prijave drugega državnega organa iz leta 2014 – šlo naj bi za urad za preprečevanje pranja denarja. »Konkretnih podatkov o zadevah in osebah, v zvezi s katerimi bi lahko obstajali ali obstajajo razlogi za sum pranja denarja, ne komentiramo, saj so vsi podatki in dokumentacija označeni z ustrezno stopnjo tajnosti,« pravijo na uradu.

Mediji in tudi glasbeniki so v preteklih letih Sazasu očitali nepravilno porabo denarja, nedotakljivost nekaterih vodilnih članov združenja in nenavadne pogodbe z zunanjimi izvajalci, med katere na administrativno-tehničnem področju spada tudi Stroka produkt. Sazas se je na preiskave oziroma medijske objave odzval na svojem portalu, na Dnevnikova vprašanja pa ni odgovoril. »Ostro tudi zanikamo, da naj bi glasbeniki obtoževali g. Zupana in Sazas česarkoli, saj je iz naloga za preiskavo razvidno, da obtožbe izhajajo iz navedb g. Lea Oblaka in podatkov Zavoda IPF. Poudarjamo, poslovanje združenja je transparentno in gospodarno ter v skladu z računovodskimi standardi,« so med drugim zapisali.

Številni postopki zoper Sazas

A kot smo poročali maja letos, so kriminalisti v zadevi Sazas že decembra 2014 na okrožno tožilstvo podali kazensko ovadbo za tri kazniva dejanja s področja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti zoper več oseb. Na vprašanje, v kateri fazi je postopek, pa tudi po več mesecih poizvedovanja nismo dobili odgovora, saj tožilstvu ovadbe ni uspelo najti. Kriminalisti so od letošnjega februarja vodili še en predkazenski postopek zoper Sazas. Sazas je največja kolektivna organizacija v državi. Njegovi prihodki so se v zadnjih letih gibali od osmih do petnajstih milijonov evrov, za stroške poslovanja pa je združenje (brez zaposlenih) porabilo okoli tri milijone evrov. Sazas je bil v zadnjih letih tudi v postopkih urada za intelektualno lastnino in agencije za varstvo konkurence.