»Za realizacijo sodne poravnave za pretekla leta potrebuje zavod sredstva v višini 4.740.822 evrov, ki jih ne more zagotoviti iz rednih virov. Nadzorni svet RTV Slovenija je zato sprejel sklep, s katerim je dovolil prodajo delnic Eutelsata za realizacijo sodne poravnave za obdobje maj 2007–december 2014 v okviru dogovora med RTV Slovenija in združenjem Sazas,« piše v rebalansu finančnega načrta za letošnje leto.

Ker je po finančnem načrtu predvidena prodaja finančnih naložb »zgolj« v višini 2,3 milijona evrov, je vodstvo javnega zavoda za razliko v višini 2,4 milijona evrov pripravilo rebalans, kar je včeraj potrdil tudi programski svet.

Radiotelevizija Slovenija je sodno poravnavo glede višine tarife za obdobje med majem 2007 in decembrom 2014 z združenjem Sazas sklenila junija. »Zadovoljen sem, da nam je uspelo zapreti to poglavje. Dolga leta smo bili na različnih bregovih, zdaj smo vendarle dosegli kompromis med pričakovanji kolektivnih organizacij in finančnimi zmožnostmi zavoda,« je poudaril generalni direktor RTVS Marko Filli.

Sazas je v zadnjih letih sprožil več tožb zoper RTVS, skupni znesek vseh se je po Fillijevih besedah sukal okoli 37,5 milijona evrov. »To je bila povsem nerealna zahteva. Nismo pristajali na to, da bi Sazas samostojno določal tarife,« je dodal prvi mož RTVS. Kot prelomni trenutek enajstletne zgodbe omenja pravnomočno sodbo iz aprila 2014, po kateri je moral javni servis za osemmesečno obdobje med letoma 2006 in 2007 Sazasu izplačati več kot 900.000 evrov. »Po tej sodbi je postalo jasno, da sodišča zahtevkov Sazasa ne bodo obravnavala kot neutemeljene,« je pojasnil Filli.

Kot kaže Supervizor, je javni servis v preteklih letih Sazasu za uporabo avtorskih glasbenih del večinoma nakazoval nekaj več kot 100 tisočakov na mesec. Pogodbo o tem sta sklenila pred desetletjem. Glede na vsebino sodne poravnave bi moral biti znesek v povprečju višji za okoli 40 odstotkov. Vprašanja smo včeraj naslovili tudi na Sazas, a odgovorov do zaključka redakcije nismo prejeli.

Programski svetniki so se sicer na včerajšnji seji z dogovorom ter z načinom poplačila preteklih terjatev povečini strinjali. Medtem ko se je Milan Lovrenčič spraševal, zakaj se Radiotelevizija Slovenija ni odločila za najem posojila, pa je Brankica Petković opozorila, da je potreba po zaposlitvi stalnih honorarnih sodelavcev zaradi groženj s tožbami prav toliko nujna kot dogovor s kolektivnimi organizacijami.