Vse to nas še čaka v naslednjih mesecih, danes pa so pred nami rezultati glasovanja najpomembnejših domačih rock piscev, kritikov in mislecev, ki so se resno lotili naloge, da naštejejo pet najboljših slovenskih rock ansamblov vseh časov. Ocenili so jih s točkami od ena do pet, seštevek točk pa je dal lestvico, kot je Slovenija že nekaj časa ni imela. Sodelovali smo z Alijem Žerdinom z Dela, z Draganom Buličem, Jernejem Venetom, Matejo Klarič, Janijem Kendom, Zvonetom Tomcem z nacionalnega radia, z Dejo Crnović s Planeta Siol in Mitjem Cjuho z Nedeljskega Dnevnika. Naše barve zastopata tudi podpisani in Igor Bašin, Izak Košir pa ureja glasbene zgodbe na Žurnalu. Bolj alternativne vode zastopajo legende Igor Vidmar, Ičo Vidmar, Marjan Ogrinc in Peter Barbarič, mlajšo ekipo z Radia Študent pa zastopa Andraž Kajzer. Z Obale je Andrea Effe, na radiu Center se je potrudil Žiga Gombač, z Večera je sodeloval Jaša Lorenčič, z nacionalne televizije Miroslav Akrapović, na radio Sraka smo poklicali Draga Vovka, Maxa Modica pa na Mladino. Trudili smo se, da smo povabili tiste, ki se ne udejstvujejo v bendih in ki niso strogo organizatorji koncertov ali promocijskih akcij za ansamble, čeprav so takšne stvari včasih neločljivo povezane.

Buldožer

Zanimivo je, da se na vseh podobnih lestvicah, zadnja takšna je bila pri nas objavljena ob prelomu tisočletja, najvišje uvrščajo Buldožerji. Ansambel, ki je povprečnemu poslušalcu težko razumljiv, pa ne zgolj zaradi tega, ker so peli v hrvaščini, ampak zaradi komplicirane strukture skladb. Predvsem na prvi, delno pa tudi na drugi plošči so se mestoma vdajali popolni improvizaciji, ki je spremljala do skrajnosti odbita besedila ali bolje poezijo Marka Breclja. Zdi se, da so se po odhodu Breclja spremenili, in kar nekaj anketirancev nam je zaupalo, da za Buldožerje štejejo zgolj tisto postavo, v kateri je v sedemdesetih pel Brecelj.

Pankrti

Jeseni leta 1977 so prvič nastopili Pankrti s svojo pankersko zgodbo. Mnogi pravijo, da gre za bend, ki je idealno kombiniral najboljše od Rollingov in Pistolsov. Slovensko pankovsko gibanje, katerega začetniki so bili, je bilo tisto, ki je še pred začetkom uradne (tolikokrat zlorabljene) slovenske pomladi prvič zamajalo oblast. Sledile so prepovedi in cenzure, pa tudi zapiranje neposlušnih. Pank se je skupaj s Pankrti v naših krajih zavlekel globoko v osemdeseta. Lovšin in ekipa pa so bili gotovo prvi jugoslovanski in slovenski politični bend in prva plošča Dolgcajt kljub letom še vedno ni dolgočasna.

Laibach

Misteriozni fantje iz Revirjev so začeli leta 1980 (s prepovedanim koncertom v Trbovljah), prav v letu, ki ga mnogi štejejo za konec panka. Totalna provokacija, svojevrstna ikonografija, koketiranje s totalitarističnimi simboli in norčevanje iz istih simbolov, v kombinaciji s slikarstvom in gledališčem. Laibach so edini slovenski (rock) glasbeniki, ki jim je uspelo v tujini, in eden redkih bendov, ki tudi po 32 letih na odru deluje sveže, politično in cinično. Zakaj? Morda zato, ker so najbolj zagonetni.

Lačni Franz

Mariborska rock skupina, ki se je razvila konec sedemdesetih in na začetku osemdesetih, na krilih novega vala, z izjemnim pevcem Zoranom Predinom. Izvrstna prva plošča je iztirila takrat nepremagljive Buldožerje. Cinična besedila in izjemen občutek za melodijo in refrene v komadih Praslovan ali Stari vojak. Leta 1981 je izšla Ikebana, 1982 Adijo pamet in 1983 Ne mi dihat za ovratnik. Tehnično dovršen ansambel, ki so ga ljubili tudi v bivši državi, je doživel svojevrsten prelom, ko so posneli satirično ljudsko popevko Naša Lidija je pri vojakih.

Martin Krpan

To, kar je bil za Lačnega Franza Zoran Predin, je bil za Martina Krpana Vlado Kreslin. Dejstvo je, da so bili Krpani tipično rokerska skupina, z le ščepcem novovalovskih vplivov. Ekipa je v različnih obdobjih nastopala v zelo različnih postavah, a brez dvoma je najpomembnejše uspehe dosegla s svojo tretjo ploščo Od višine se zvrti, ki so jo izdali leta 1986. Poleg Kreslina so na tem albumu nastopali še Mark Čuček, Dadi Kašnar, Tomaž Sršen in Aleš Klinar, kar nekaj skladb iz tega časa je dobesedno ponarodelo.

Siddharta

Ansambel je nastal že sredi devetdesetih, a je svoj prvi večji uspeh dosegel šele leta 1999 s prelomnim albumom ID in še bolj prelomno uspešnico Pot v X. Rokerski zvok s simpatičnimi refreni in mnogi projekti, ki so se jih lotevali, so jih ves čas držali nad gladino. Za mnoge je vrh v njihovem ustvarjanju leto 2003, ko so skupaj z družbo Mobitel (ali ob njegovi pomoči) razprodali bežigrajski stadion. Pravijo, da je bilo na Vodovodni takrat kar 25.000 ljudi, ki so poslušali Siddharto z gosti in simfoničnim orkestrom RTV. Siddharta še nastopa, a zdi se, da stadiona ne bodo več ponovili.

Res Nullius

Klasični brezkompromisni velenjski rokerji, slovenske Majke ali Partibrejkersi v maniri Iggy Popa. Včasih s krajšimi, večkrat pa daljšimi premori v svojem nastopanju in izdajanju plošč. Z izrazitim frontmanom Zoranom Benčičem se mnogim zdijo celo bolj koncertna kot studijska skupina, ki ima, mimogrede, v svojem repertoarju eno naših največjih rock uspešnic Rojen leta '72. V enaindvajsetih letih so izdali pet albumov, zadnjega, Prekletih bazar, so kritiki v Objektivu ocenili za drugo najboljšo slovensko ploščo v letu 2011.

Dan D

Dolenjski rokerski spektakel, ki se je v zadnjih letih ustalil kot najpomembnejši bend za velike festivale. Od Otočca do Schengna in še naprej. Sicer pa je zgodovina skupine razmeroma burna, od začetkov leta 1996, ko so s prvo postavo posneli albuma Igra (1997) in Ko hodiš nad oblaki (1999), tudi z videoklipi režiserja Vena Jemeršiča, do krajšega razpada skupine in novih začetkov leta 2004, ko so izdali album Katere barve je tvoj dan. Predelovali so skladbe Nietov in leta 2009, po zgledu Siddharte, nastopili s simfoniki RTV v razprodanih ljubljanskih Križankah.

September

Kariera enega najpomembnejših rokerskih vokalov razpadle države Janeza Bončine Benča je tako raznolika, da so ga naši ocenjevalci ujeli trikrat. Manj glasov je dobil kot pevec prav tako pomembnih skupin Mladi Levi in Srce. Nogometaš, slikar in gledališki ter filmski igralec je skupino September skupaj z Bracom Doblekarjem, Popom Asanovićem, Jadranom Ogrionom, Marjanom Malikovičem, Ratkom Divjakom in Tuliom Furlaničem ustanovil leta 1975. Veljali so za izvrstne glasbenike, čeprav kot pravi jazz-rock bend izrazite uspešnice niso beležili.