Po tedanjem načrtu naj bi gradove Rihemberk pri Novi Gorici, Otočec na Dolenjskem ter graščino Socka v občini Vojnik prodali lani, medtem ko bi ponudbo za prodajo preostalih šestih gradov, Borl na Ptujskem, Bizeljsko, Gradac pri Metliki, Šrajbarski turn v Leskovcu pri Krškem, Turnišče pri Ptuju ter Viltuš pri Mariboru, objavili letos. Ker so se že ob objavi te vladne odločitve pojavljala mnenja, da gradov tudi na račun visokih cen ne bo lahko prodati, in ker je namera v nekaterih lokalnih skupnostih naletela na odločna nasprotovanja, smo se pozanimali, kakšno je stanje danes.

Bizeljski grad

V direktoratu za kulturno dediščino ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport strokovne cenitve bizeljskega gradu še niso naročili, jo pa nameravajo v kratkem. Predvidevajo, da bo gradivo za prodajo pripravljeno in posredovano v odločanje vladi v septembru. V gradu že več kot 40 let prebiva in ga vzdržuje družina Klakočar, katere člani menijo, da se zaradi njihovega dosedanjega vložka v vzdrževanje gradu o prodaji ne bi smeli pogovarjati mimo njih. Na ministrstvu pravijo, da bodo razmerja s sedanjimi stanovalci gradov, namenjenih prodaji, urejali njihovi morebitni novi lastniki.

Borl

Razpis za oddajo gradu Borl so na pristojnem ministrstvu objavili že dvakrat, a obakrat neuspešno. Naročili in pridobili so tudi cenitev. Zdaj pripravljajo besedilo javne dražbe, ki naj bi ga v odločanje vladi posredovali do konca meseca. Izdelana je tudi projektna dokumentacija za prenovo gradu.

Gradaški grad

Na občini Metlika prodaje gradu Gradac ne podpirajo in so že lani pripravili predlog o neodplačnem prenosu objekta na občino. Toda zadeva je tu zastala. "Zataknilo se je pri obravnavi pogojev prenosa, saj ni povsem jasno, po kateri zakonski podlagi bi zadevo lahko rešili. V dosedanjih pogovorih so bili pred nas postavljeni finančno tako nesprejemljivi pogoji, da smo se na občinskem svetu odločili, da ga raje ne vzamemo nazaj," nam je povedal novi metliški župan Darko Zevnik. V Metliki so za grad sicer skrbeli do leta 1998, ko je prišel pod okrilje države. Na ministrstvu so nam medtem odgovorili, da na odločitev občine še vedno čakajo.

Otočec

Otočec sodi med tiste tri gradove, namenjene prodaji v lanskem letu. Ker kupca ni bilo, bo vlada o vnovičnem poskusu prodaje predvidoma odločala septembra. Ker farmacevtska družba Krka iz Novega mesta z gradom, v katerem deluje hotel z restavracijo najvišje kategorije, upravlja že od leta 1959, drugačnega scenarija, kot da grad postane del lastnine te družbe, ni pričakovati. To so nam potrdili tudi v Krkini službi za odnose z javnostmi, kjer so zapisali, da so pristojno ministrstvo že obvestili o svojem interesu po trajni ureditvi lastniškega statusa.

Za večji prikaz kliknite na grafiko.

Rihemberk

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport so nam odgovorili, da jim z mestno občino Nova Gorica lani ni uspelo doseči soglasja o pogojih za brezplačni prenos gradu Rihemberk in da zaradi tega načrtujejo uvrstitev gradu v načrt prodaje za leto 2012, kar so na novogoriški občini sprejeli z začudenjem. "Z ljudmi s prejšnjega ministrstva smo pri pogovorih prišli relativno daleč, saj nismo uspeli povsem uskladiti zgolj nekaj podrobnosti. Ker je pretekla vlada padla prej, preden smo zadevo lahko spravili v življenje, smo se odločili, da zadevo znova načnemo z novo garnituro, vendar ne takoj zdaj, ko vemo, s kakšnimi problemi se ta trenutno ukvarja," nam je zaupal načelnik novogoriškega oddelka za družbene dejavnosti Vladimir Peruničič. Povedal je še, da si bodo še naprej prizadevali za brezplačni prenos gradu nazaj na lokalno skupnost, tako da bi skušali priti do evropskih strukturnih sredstev in bi grad obnovili. Peruničič je dejal, da enako velja za tudi vilo Rafut.

Socka

S prodajo graščine Socka soglašajo tudi na občini Vojnik, kjer nam je Tanja Golec Prevoršek povedala, da sta se v zvezi z nakupom pri njih doslej oglasila že dva interesenta, vendar objekt po dveh javnih prodajah še ni našel kupca. Teče tretja objava za sklenitev neposredne pogodbe in če bo tudi ta neuspešna, bodo postopek še enkrat ponovili.

Šrajbarski turn

Tudi na krški občini namere o prodaji gradu Šrajbarski turn niso sprejeli z odobravanjem, saj grad sodi v sklop z državo sklenjenih protokolov, ki bi občini na račun "žrtvovanja" dela svojega ozemlja za gradnjo trajnega odlagališča radioaktivnih odpadkov prinesla nekaj infrastrukturnih pridobitev. Grad, iz katerega so na ta račun že izselili stanovalce, bi namenili za novi sedež Agencije za radioaktivne odpadke ter za turistično-gostinsko dejavnost. "Grad je vsekakor potreben obnove in če to ne bo mogoče z državnim denarjem, bomo zanj na neki način poskrbeli sami. Pripravljene imamo tudi določene rezervne vsebine," pravi krška podžupanja Ana Somrak.

Turniški grad

Grad Turnišče, ki je po objavi namere o prodaji morda še najbolj razburkal lokalno skupnost, je država pred kratkim umaknila s seznama za prodajo, kar gre pripisati ravno velikemu angažiranju ptujske občine, da gradu ne da iz rok. Tako so predstavniki nekdanjega ministrstva za kulturo 16. januarja letos s predstavniki mestne občine Ptuj podpisali pismo o nameri, da grad skupaj s stanovanji in stanovalci prenesejo v last občine, s preostalimi deli kompleksa pa bo upravljala ptujska biotehnična šola.

Viltuš

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport so pred kratkim naročili cenitev. Ko bodo pripravili vso potrebno dokumentacijo, jo bodo v odločanje vladi posredovali predvidoma maja ali junija.