Geithner se bo danes sestal s predsednikom Evropske centralne banke (ECB) Mariom Draghijem in predsednikom nemške centralne banke Jensom Weidmannom. Po Frankfurtu bo danes odpotoval v Berlin, kjer ga čaka srečanje z nemškim finančnim ministrom Wolfgangom Schäublejem. V sredo bo Geithnerja v Parizu sprejel francoski predsednik Nicolas Sarkozy, pogovarjal pa se bo tudi s finančnim ministrom Francoisom Baroinom.

V francoskem Marseilleu bodo nato prav tako v sredo sledili pogovori z zmagovalcem španskih parlamentarnih volitev Marianom Rajoyem, ki ima v Franciji svoja druga srečanja. V četrtek pa se bo Geithner v Rimu sestal še z italijanskim premierom Mariom Montijem. V ZDA se bo vrnil 9. decembra, ko bodo evropski voditelji začeli vrh v Bruslju, ki naj bi bil odločilen za nadaljnjo usodo območja evra.

Geithnerjev cilj je ponovno izraziti željo ZDA, da evropski voditelji potrdijo konkretne politične ukrepe za rešitev krize, ker kriza v območju evra ogroža globalno gospodarsko rast in s tem tudi okrevanje ameriškega gospodarstva. ZDA želijo, da se rešitev najde čim prej in so pripravljene pomagati, vendar ne razkrivajo, kakšna naj bi bila ta pomoč.

Geithner je že septembra sodeloval na neformalnem srečanju finančnih ministrov EU v poljskem Vroclavu, kjer pa so njegov nastop mnogi ocenili kot vzvišeno pridiganje ZDA stari celini, kako naj rešuje dolžniške težave območja evra. ZDA med drugim želijo večjo vlogo ECB pri reševanju dolžniške krize skozi prevzem nalog posojilodajalca državam v skrajni sili.

A predvsem v Berlinu taki politiki, ki povečuje količino denarja v obtoku in pomeni boj proti zadolženosti z novim zadolževanjem, nasprotujejo, ker v njej vidijo številna tveganja, kot je povečanje inflacijskih pritiskov. Evropske države razmišljajo o krepitvi finančne moči Mednarodnega denarnega sklada (IMF) skozi bilateralna posojila skladu.