Raziskava ugotavlja, da so bila v najslabšem položaju gospodinjstva brez delovno aktivnih članov, saj je v njih pod pragom revščine živelo 40 odstotkov oseb, med tistimi z vzdrževanimi otroki kar 75 odstotkov. Glede na tip gospodinjstva so najbolj ogrožena enočlanska gospodinjstva (38,5 odstotka pod pragom tveganja revščine) in enostarševska gospodinjstva (31 odstotkov), glede na status pa brezposelne (44 odstotkov) in upokojene osebe (18 odstotkov). Pod stopnjo tveganja revščine je sicer živelo kar 27 odstotkov žensk, starejših od 64 let, ter 28 odstotkov najemnikov stanovanj. Med vsemi osebami, ki so živele pod pragom revščine, pa je bila skoraj petina oseb takih, ki so bile sicer delovno aktivne.

Socialne razlike se povečujejo

Mesečni prag tveganja revščine za enočlansko gospodinjstvo se je zaradi nižjih dohodkov gospodinjstev in povečane brezposelnosti v letu 2009 lani znižal s 593 na 587 evrov. Dvočlansko gospodinjstvo brez otrok je bilo nad pragom revščine, če je imelo mesečno vsaj 880 evrov, štiričlanska družina z dvema odraslima in dvema otrokoma, mlajšima od 14 let, pa vsaj 1232 evrov. Če v dohodek ne bi šteli socialnih transferjev, bi po ugotovitvah raziskave stopnja tveganja revščine znašala 24 odstotkov, pri osebah, starejših od 64 let, pa celo 32 odstotkov. V lanskem letu se je povečala tudi neenakost porazdelitve dohodka. Vrednost tako imenovanega Ginijevega količnika se je zvišala za 1,1 odstotne točke, na 23,8 odstotka (najnižja neenakost je 0, najvišja 100 odstotkov), vrednost razmerja kvintilnih razredov, ki pomeni razmerje med vsoto ekvivalentnega razpoložljivega dohodka oseb v najvišjem in najnižjem kvintilnem razredu, pa s 3,2 na 3,4.

Vsako tretje gospodinjstvo se težko prebije skozi mesec

Stopnja materialne prikrajšanosti, ki med drugim pomeni, da si oseba ne more privoščiti ustrezne prehrane, odplačevanja posojil, počitnic in podobno, je znašala 15,8 odstotka, in je bila za 0,4 odstotne točke nižja kot leto prej.

Po ugotovitvah ankete o življenjskih pogojih si mesnega oziroma enakovrednega vegetarijanskega obroka vsaj vsak drugi dan ni moglo privoščiti 11 odstotkov gospodinjstev, nepričakovane izdatke v višini 545 evrov pa je lahko pokrila le polovica gospodinjstev. V več kot tretjini gospodinjstev se je vsaj en član moral odreči enotedenskim počitnicam; največ je bilo takih med samskimi osebami, starimi 50 let ali več, in med enostarševskimi gospodinjstvi. Barvne televizije ali pralnega stroja si ni moglo privoščiti nekaj manj kot dva odstotka gospodinjstev, osebnega računalnika 6 odstotkov, osebnega avtomobila pa 5 odstotkov gospodinjstev. S svojim mesečnim dohodkom je lani brez težav shajalo le vsako deseto gospodinjstvo, s težavo pa kar 31 odstotkov oziroma tri odstotne točke več kot leto prej. S plačilom stanovanjskih stroškov je vsaj enkrat v zadnjih dvanajstih mesecih zamudilo 17 odstotkov gospodinjstev ali dve odstotni točki več kot pred enim letom. Osem odstotkov gospodinjstev je zamujalo pri odplačevanju posojila za stanovanje, 22 odstotkov najemnikov stanovanj pa s plačilom najemnine. Pri nakupih na obroke ali drugih nestanovanjskih posojilih, ki jih je lani odplačevalo 36 odstotkov gospodinjstev, je s plačilom zamujalo skoraj vsako deseto gospodinjstvo..