Kot ugotavlja brezplačnik Žurnal24, pa je kljub temu je na različnih forumih že mogoče najti številne oglase, prek katerih študenti, ki letos do postelje v domu ne bi bili upravičeni, nezakonito kupujejo odločbe. Verjetno pa bo prodaja odločb še bolj zacvetela po 15. oktobru, ko bodo študenti obveščeni, ali še izpolnjujejo pogoje za bivanje v domu.

Študentka z Dolenjske, ki je odločbo kupovala januarja, je za Žurnal24 priznala, da odločbe ni težko dobiti, če jo seveda iščeš. Po njenih besedah tisti, ki gredo na študentsko izmenjavo v tujino, sobo v domu enostavno oddajo. Povedala je še, da je ostala brez denarja, ne brez statusa. Starši so izgubili službo, stanovanje je predrago, in ni imela druge izbire, kot da je odločbo za dom, ki je še vedno cenejši, kupila.

Za brezplačnik je še pojasnila, da lahko študenti, ki se jim spremeni socialni status, vlogo za dom sicer oddajo tudi sredi leta, mlini v pisarnah študentskih domov pa po njenih besedah meljejo bolj počasi. Pravi, da so ji šele julija uradno sporočili, da je sprejeta v študenta. Takrat pa je bilo že prepozno. "Se pravi, da je sistem v naši državi prekleto slab! Jaz sem odločbo potrebovala v enem tednu, ne pa šele čez dva ali tri mesece,” je za Žurnal24 pojasnila študentka.

Absolvent s Primorske pa pravi, da bo letos povpraševanje po odločbah veliko, saj absolventom po novem soba v domu ne pripada in jih veliko pomečejo ven. Da bodo za absolvente letos veljala nova pravila, so potrdili tudi na zavodu Študentski domovi v Ljubljani. Kot je za Žurnal24 pojasnila vodja sektorja za študentske zadeve Darinka Kabelka, bodo tisti, ki bodo absolventi v študijskem letu 2011/12 in so v domu stanovali pred študijskim letom 2008/09 (in niso ponavljali letnika ali se prepisali), tam lahko bivali še naprej, absolventi, ki so začeli v domu stanovati v študijskem letu 2008/09 ali pozneje, pa le, če bodo dokazali, da so zelo bolni ali v težkem socialnem položaju.

Na črnem trgu je odločbo za sobo možno kupiti že za od 20 do 40 evrov na mesec, nekateri pa jo odstopijo tudi brezplačno. Kot piše brezplačnik, v študentskih domovih odkrijejo v povprečju le deset zlorab na leto. Kupca odločbe takoj izselijo, tako kupec kot prodajalec pa za vedno izgubita pravico do subvencioniranega bivanja. Prav zaradi milih kazni pa se kršitelji inšpekcije ne bojijo. Ena od študent je pojasnila, da predno ta pride, jih obvestijo, in tisti, ki je na črno, gre pač v tistem času ven.