Kosorjeva je dejala, da bodo predvidoma septembra organizirali novo srečanje v okviru procesa Brdo, na katerem bodo vsi udeleženci, ki so bili tudi na prvi tovrstni konferenci o Zahodnem Balkanu na Brdu pri Kranju marca lani. To je pobuda, ki si prizadeva, da bi spodbudila spravo v tem delu Evrope po času težkih vojnih preizkušenj, da bi pred in med nadaljevanjem pristopnega procesa držav iz jugovzhodne Evrope k EU rešili večino političnih vprašanj, pa je dejal Pahor. Izpostavil je še, da brez zaupanja med njim in Kosorjevo dogovora o arbitražnem sporazumu ne bi dosegli.

Spomnil se je težavne poti, da bi državi našli dogovor o načinu urejanja spora o meji, ki se je junija 2009 zdel nepremagljiv in bi po Pahorjevih besedah lahko imeli odprto tudi varnostno vprašanje. Potem sta s Kosorjevo, ki je julija 2009 prevzela premierski položaj, vendarle našla rešitev, kar za oba predstavlja izjemno veliko zadoščenje, ker sta naredila nekaj dobrega za prijateljstvo in zaupanje med državama in narodoma, je povedal slovenski premier.

"To sodelovanje med Hrvaško in Slovenijo, zlasti rešitev spora, je postalo referenca v mednarodni politiki za rešitev najbolj zapletenih vprašanj," je izjavil Pahor. Dodal je, da bosta s Kosorjevo dala posebno težo procesu Brdo. "Gremo v novo etapo, da bi mir, varnost, blagostanje in demokracijo, na osnovi najinih izkušenj delili s tistimi, ki jih podobne preizkušnje še čakajo," je sklenil Pahor.

Ključno je bilo medsebojno zaupanje

"Verjamem, da lahko skupaj s Slovenijo, potem ko je Hrvaška sklenila pogajanja z EU, resnično in dejavno pomagamo sosedom z evropskega jugovzhoda," je povedala Kosorjeva. Medsebojno zaupanje in upoštevanje je bilo ključno za reševanje spora med Hrvaško in Slovenijo, ki je bil na mizi 18 let, je ocenila tudi Kosorjeva. Dejala, da sta se s Pahorjem v Dubrovniku spominjala svojih srečanj v preteklih dveh letih, in se vnovič zahvalila slovenski vladi in njenem predsedniku za podporo hrvaškim pogajanjem z EU.

Izpostavila je Pahorjeve napovedi, da si bo osebno prizadeval, da bo Slovenija med prvimi državami članicami EU, če ne celo prva, ki bo ratificirala hrvaško pristopno pogodbo z EU. Predsednika vlad Hrvaške in Slovenije sta se srečala že v soboto ob otvoritvi Croatia Summita in se zvečer sprehajala v starem mestnem jedru Dubrovnika.

V kavarni, v kateri sta se s spremstvom na kratko ustavila, pa so danes novinarjem dejali, da bodo morda stola, na katerih sta sedela, ponudili na kakšni izmed humanitarnih dražb.