Ljubljansko okrajno sodišče je komaj teden dni po vložitvi obtožnega predloga Černetovo in Rotnerja v skrajšanem postopku, ki ne predvideva glavne obravnave, obsodilo in jima izdalo sodbo o kaznovalnem nalogu, s katero jima je določilo pogojno zaporno kazen, poroča Delo. A ker sta po njihovih navedbah zoper sodbo pravočasno ugovarjala njuna zagovornika, jo bo sodišče v skladu z zakonom o kazenskem postopku razveljavilo, kinologa pa bosta vendarle morala svoje početje pojasnjevati na glavni obravnavi.

Kot je za časnik pojasnila predsednica ljubljanskega okrajnega sodišča Vesna Pavlič Pivk, sta v primeru, ko tožilstvo hkrati z vložitvijo obtožnega predloga predlaga izdajo kaznovalnega naloga, takojšen preizkus obtožnega predloga in posledična odločitev sodnika za (ne)izdajo sodbe o kaznovalnem nalogu običajna. "Gre namreč za hiter postopek, v katerem sodišče opravi materialni in formalni preizkus obtožnega predloga ter preveri, ali vsebina dokazov, ki so predlagani v obtožnem predlogu, daje zadostno podlago za izdajo kaznovalnega naloga ter ali je kazenska sankcija, ki jo predlaga tožilstvo, ustrezna," je pojasnila.

Sodba o kaznovalnem nalogu tako postane pravnomočna le, če obdolženec z izrečeno sodbo in kazensko sankcijo soglaša, če pa zoper njo vloži (lahko tudi neobrazložen) ugovor, pa se sodba v vsakem primeru razveljavi. Po navedbah Dela je tožilstvo 30. maja - po končanih posameznih preiskovalnih dejanjih zaradi domnevnih nepravilnosti v postopku vračanja psov njihovemu lastniku Saši Baričeviču po napadu na Stanislava Megliča - vložilo obtožni predlog zoper kinologa, medtem ko je ovadbo zoper odvetnika Mira Senico, ki so ga preiskovali zaradi domnevne krive ovadbe, zavrglo.

Teden dni pozneje pa je sodišče izdalo sodbo o kaznovalnem nalogu. Z njo je ugodilo predlogu tožilstva in oba spoznalo za kriva ter jima določilo kazen štirih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Rotnerja (strica notranje ministrice Katarine Kresal) zaradi napeljevanja k ponarejanju listin, Černetovo, sicer vodjo strokovne komisije, ki jo je imenovalo ministrstvo za kmetijstvo in ki je ocenila, da se Baričevičeva psa lahko pod določenimi pogoji vrneta lastniku, pa zaradi ponarejanja listin, poroča časnik. Kot pojasnjujejo, sta namreč junija 2006, tri mesece po napadu Baričevičevih psov na Megliča, domnevno ponaredila listine, ko sta v ljubljanskem zavetišču Gmajnice opravila izredni vzrejni pregled enega od psov (Atlasa) in mu izdala vzrejno dovolilnico, čeprav s psom ni bilo vse v redu.