54-letni Venizelos, ki je bil protikandidat Papandreuja za položaj predsednika socialistične stranke (Pasok) leta 2007, je bil imenovan tudi za podpredsednika vlade, je v Atenah sporočil tiskovni predstavnik vlade George Petalotis. Novi finančni minister, ki bo v luči reševanja krize prevzel enega ključnih položajev v vladi, prihaja iz Soluna in velja za ustavnega strokovnjaka in nadarjenega govorca, ki je kot kulturni minister med drugim vodil priprave na grške olimpijske igre leta 2004. Venizelos je v preteklosti že vodil pravosodni in prometni resor.

Dosedanji finančni minister Papakonstantinu bo prevzel vodenje ministrstva za okolje, kar poznavalci ocenjujejo kot degradacijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Njegova priljubljenost je padla zaradi uvedbe varčevalnih ukrepov in povišanja davkov v okviru dogovorjene mednarodne pomoči Grčiji.

Za novega zunanjega ministra je bil imenovan 49-letni Stavros Lambrinidis, sicer dolgoletni tesni sodelavec Papandreuja in evropski poslanec. Sedanji namestnik obrambnega ministra Panos Beglitis, prav tako tesen sodelavec premiera, bo prevzel vodenje obrambnega resorja. Ministru za zdravje Andreasu Loverdosu in namestniku ministra za delo Georgeu Kutrumanisu je premier zaupal dodatne odgovornosti, slednjega pa je tudi povišal v ministra za delo.

Nova vlada je prisegla kmalu po imenovanju ministrov, ki so se sestali na seji vlade s premierom, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Do preoblikovanja vlade je prišlo le dan po izrednem srečanju poslancev Pasoka, v čigar vrstah prihaja do nezadovoljstva z reševanjem dolžniške krize. Poslansko skupino stranke sta v četrtek v znak protesta proti varčevalnim ukrepom in neuspeha v pogajanjih s konservativci glede oblikovanja vladne narodne enotnosti zapustila dva poslanca.

Papandreu je sicer v okviru preoblikovanja vlade številnim "odpadnikom" v strankarskih vrstah ponudil visoke položaje v ministrstvih. Za novega tiskovnega predstavnika vlade je imenoval Eliasa Mosialosa, nekdanjega profesorja za zdravstveno politiko na londonski School of Economics. Papandreu je že ob napovedi preoblikovanja vlade to povezal z glasovanjem o zaupnici novi vladi. Glasovanja ni pričakovati pred nedeljo, še poroča AFP.

Papandreu se je za preoblikovanje vlade odločil po tem, ko so opozicijski konservativci zavrnili njegovo ponudbo za oblikovanje velike koalicije, s katero si je premier želel zagotoviti podporo pri novih reformah, ki so potrebne za pridobitev dodatne finančne pomoči prezadolženi državi. Za preoblikovanje vlade se je odločil tudi po tem, ko je v sredo potekala nova 24-urna splošna stavka proti novim varčevalnim ukrepom. Na ulicah Aten in drugih mest se je zbralo zbralo na desettisoče nezadovoljnih državljanov.