Več kot polovica Slovencev in skoraj 60 odstotkov Evropejcev meni, da ne proizvedejo preveč odpadkov, kar je v izrazitem nasprotju s statistiko, ki kaže, da Evropejec v povprečju proizvede več kot pol tone odpadkov na leto, ugotavlja Eurobarometrova javnomnenjska raziskava.

V kar 21 od 27 državah EU je večina vprašanih trdila, da njihova gospodinjstva ne proizvedejo preveč odpadkov. Največ jih je tako menilo v v Romuniji (75 odstotkov), Bolgariji (74 odstotkov) in Latviji (73 odstotkov). Poleg tega je 11 odstotkov vprašanih - 14 odstotkov Slovencev - izjavilo, da ne odvržejo nobenih kupljenih živil. Približno 70 odstotkov - 73 odstotkov Slovencev - pa je ocenilo, da odvržejo 15 odstotkov ali manj kupljene hrane, medtem ko statistika kaže, da Evropejci v povprečju zavržejo četrtino kupljene hrane.

Večina vprašanih Evropejcev se je strinjala, da bi potrebovali boljše storitve zbiranja odpadkov, 80 odstotkov pa jih je dejalo, da okoljski vidiki proizvoda, na primer možnost njegove ponovne uporabe ali recikliranja, pomembno vplivajo na njihove nakupne odločitve. Sicer pa so Slovenci na samem vrhu po prepričanju, da je lahko Evropa bolj učinkovita pri uporabi naravnih virov. Tako meni 97 odstotkov Slovencev, sledijo Slovaki in Poljaki s 94 odstotki. V povprečju tako meni 87 odstotkov Evropejcev, na zadnjem mestu pa so Latvijci s 76 odstotki.

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik je ob tem dejal, da raziskava kaže, da se večina Evropejcev ne zaveda, koliko odpadkov proizvajamo. "Če odpadkov ne moremo preprečiti, jih moramo uporabiti kot dragocen vir. Večino naših odpadkov lahko ponovno uporabimo ali recikliramo - od hrane in vrtnih odpadkov do starih mobilnih telefonov," je poudaril komisar. Ob tem je še izpostavil, da lahko z učinkovito uporabo virov tudi privarčujemo. "Z zmanjševanjem odpadkov v hrani lahko na primer gospodinjstva v EU privarčujejo okoli 500 evrov na leto," je poudaril Potočnik.