Novinarjev, ki bi to potrdili ali zanikali, v Libiji skorajda ni več. Skupaj s kolono beguncev so odšli proti vzhodu, proti libijsko-egiptovski meji. Grozi namreč, da bo Bengazi, edino mesto, ki je še pod nadzorom upornikov, kmalu obkoljeno in bo umik nemogoč. Moamer Gadafi in njegov sin Saif pred novinarji v Tripolisu napovedujeta hitri konec upora, v največ 48 urah, in sporočata upornikom, naj odložijo orožje ter zapustijo Libijo. Tega jim nihče ne bo branil. Tudi nobenega maščevanja ne bo, a v to le malokdo med uporniki in njihovimi podporniki verjame.

Bengazi se pripravlja na obrambo

V Bengaziju se zato raje pripravljajo na napad vladnih sil. V napetem ozračju so po mestu že od jutranjih ur odmevali streli. Libijska državna televizija je prebivalcem Bengazija namreč v torek zvečer sporočila, da vojska v kratkem prihaja tudi v to mesto, da jih zaščiti, zagotovi mir in vrne življenje v ustaljene tirnice. A uporniki svarijo pred maščevanjem Gadafija in opozarjajo, da bi lahko prišlo do pokola. Streljalo se je tudi v zrak ob novici, da je bil Gadafijev dom v Tripolisu zbombardiran, kar je v mestu sprožilo vsesplošno rajanje s streljanjem, a je bilo kmalu jasno, da to ne drži.

V varnostnem svetu ZN pa se je za zaprtimi vrati nadaljevala razprava o osnutku resolucije o Libiji, ki predvideva prepoved "vseh letov" v libijskem zračnem prostoru in dovoljuje "vse nujno potrebne ukrepe za njeno uveljavitev" ter zaostruje konec februarja sprejete sankcije proti Gadafijevemu režimu.

Osnutek je v torek vložil Libanon v imenu Arabske lige, podprla pa sta ga Francija in Velika Britanija. Rusija in Kitajska, stalni članici VS ZN s pravico veta, prepovedi letov nad Libijo za zdaj nasprotujeta. Precej zadržane so tudi ZDA, da temu ukrepu nasprotuje, pa je danes sporočil tudi uradni Berlin. Diplomati ocenjujejo, da glasovanja o resoluciji ne bo pred četrtkom. Zadržani in razdeljeni so tudi v EU. A ne glede na izid glasovanja bo prepoved poletov prišla prepozno.