V današnjem sporočilu za javnost je spletna stran WikiLeaks zapisala, da so ameriške oblasti od Twitterja zahtevale posredovanje zasebnih sporočil, kontaktov, naslovov in osebnih podatkov na računih ustanovitelja strani WikiLeaks Juliana Assangea in še treh oseb, med njimi islandske poslanke Birgitte Jonsdottir.

Sodišče iz mesta Alexandria v ameriški zvezni državi Virginija je ustrezen nalog Twitterju izdalo že 14. decembra in od njega zahtevalo informacije, za katere sodišče meni, da bi lahko bile relevantne v preiskavi. Od Twitterja so zahtevali, da Assangea in drugih z nalogom ne seznani.

5. januarja pa je sodišče, domnevno na podlagi Twitterjeve pritožbe, dovolilo, da socialna mreža z zadevo seznani vpletene. Na Twitterju se doslej o zadevi niso želeli izreči in so sporočili le, da svoje uporabnike, če je to mogoče, obveščajo o zahtevah vlad po posredovanju podatkov.

Assange je ta korak ameriških oblasti označil za kršitev človekovih pravic: "Če bi iranska vlada skušala pridobiti takšne informacije o novinarjih ali aktivistih, bi se odzvale vse organizacije za zaščito človekovih pravic po svetu."

ZDA trenutno preučujejo možne obtožbe proti Assangeu zaradi objave 250 tisoč ameriških depeš. Poročila kažejo, da bi lahko ameriško pravosodno ministrstvo Assangea obtožilo zarote in kraje dokumentov z ameriškim vojakom Bradleyem Manningom, ki je trenutno v zaporu v ZDA, o čemer smo že poročali.

V WikiLeaksu sicer domnevajo, da sta podobne zahteve kot Twitter prejela tudi Facebook in Google, zato ju pozivajo, naj o tem obvestita uporabnike.