V letu 2008 je bilo aktivnih več kot 183.000 prostovoljcev, ki so skupno opravili malo manj kot 15 milijonov prostovoljskih ur, je pokazala raziskava Slovenske filantropije, ki je zajela 3255 društev in drugih prostovoljskih organizacij. Če upoštevamo, da je trenutno prostovoljcev še več in da opravijo nekaj več prostovoljskih ur, potem opravijo, če upoštevamo, da znaša povprečna ura dela prek študentskega servisa tri evre, za dobrih 45 milijonov evrov dela.

Veliko mladih, ki si svoje poklicne poti še niso začeli graditi z umestitvijo na trg dela, si lahko nenadomestljive izkušnje začne nabirati prav s prostovoljnim delom. V vrsto prostovoljnih organizacij se lahko vključijo tudi brezposelni, ki tako ostanejo družbeno aktivni, v njih so lahko aktivni tudi že upokojeni, ki želijo z družbo deliti svoje znanje, kompetence in se hkrati pri tem tudi učiti ter prispevati k medgeneracijskemu sodelovanju.

Zakon pred matičnim odborom

Novi koraki k urejenosti področja prostovoljstva v Sloveniji bodo narejeni te dni, saj bo v četrtek, 13. januarja, matični odbor državnega zbora obravnaval zakon o prostovoljstvu, za katerega so si nevladniki dolgo prizadevali. Sprejemanje zakona sovpada z letošnjim evropskim letom prostovoljstva in eden prvih dogodkov v tem letu bo v petek v Centru Evropa. Kot poudarja Tereza Novak, direktorica Slovenske filantropije, je rdeča nit evropskega leta prostovoljstva v Sloveniji.

Moto "Bodi prostovoljec, spreminjaj svet" ljudi vabi, da se ozrejo okoli sebe in aktivno ter odgovorno pripomorejo k spremembam za boljšo družbo. Novakova meni, da je zakon o prostovoljstvu lahko sprejet že spomladi. Dan za spremembe, osrednja prireditev za pozitivne spremembe v lokalnih skupnostih, pa bo 26. marca.

Večinoma za učno pomoč in učenje jezika

Na Slovenski filantropiji te dni iščejo izvajalca usposabljanj s področja prostovoljstva. Njegove delovne naloge bodo organizacija in izvajanje usposabljanj s področja prostovoljstva za šolske delavce, administrativno vodenje v sodelovanju z drugimi sodelavci in sodelovanje pri snovanju usposabljanj. Sicer pa prostovoljce iščejo po vsej Sloveniji, potrebujejo pa jih med drugim za pomoč pri učenju in pisanju domačih nalog, pomoč beguncem pri učenju slovenskega jezika in tudi za pomoč pri učenju tujih jezikov, pri prevajanju, za spremljanje in pomoč invalidnim osebam...