Kot so sporočili iz občine Krško, je pri reševanju in zaščiti ob minuli poplavi sodelovalo skoraj 640 reševalcev. Ocenjena škoda velja za do sedaj pregledane in ocenjene objekte ter infrastrukturo v občini Krško, kjer ni zajet popis škode na širšem območju Podbočja, ki ga je povzročila narasla Krka.

Ocena stroškov zajema stroške Gasilske zveze Krško, tamkajšnjih poklicnih gasilcev, podjetja Kostak, škodo na cestah, kulturnih objektih, gospodinjstvih in poslovnih objektih. K skupni oceni stroškov posredovanja je največ pripomogel poškodovani športni kompleks stadiona Matije Gubca, vključno z nogometnimi igrišči z umetno travo in stroški sanacije gospodinjstev, hiš, gospodarskih objektov ter po zadnjih podatkih 95 poslovnih objektov, navajajo v Krškem.

Po podatkih brežiške občine je zadnja poplava na njihovem območju neposredno prizadela 240 gospodinjstev, v reševanju pa je sodelovalo 400 gasilcev, 150 vojakov, 20 policistov in vrsta prostovoljcev. Na Brežiškem so za zavarovanje ogroženih območij in utrjevanje nasipov porabili 285 ton peska, na 150.000 evrov ocenjeni stroški posredovanja pa obsegajo samo posredovanje, opremo za črpanje vode, gorivo in gradivo za protipoplavne nasipe.

Občina bo socialno šibkejšim oškodovancem namenila dodatna sredstva v enkratni denarni pomoči za nakup najnujnejših stvari, zaradi izrednega stanja v poplavljeni občini pa bodo v Brežicah vloge oškodovancev obravnavali prednostno. Denarno pomoč bo občina razdeljevala v sodelovanju s tamkajšnjim centrom za socialno delo, so še sporočili iz Brežic.

Kot je na sredini izredni seji sveta regije Posavje v Krškem povedal kostanjeviški župan Mojmir Pustoslemšek, je v dobesedno preplavljeni Kostanjevici na Krki voda zalila približno 90 objektov občanov in nekaj poslovnih objektov, prebivalci razmočenih hiš, ki so v večini zgrajene iz poroznega gradiva, pa se bojijo vlage in zime.

Končne ocene škode na kostanjeviškem območju še nimajo, po besedah župana občine Krško in poslanca SLS Franca Bogoviča pa so krški poklicni in prostovoljni gasilci pomagali tudi pri sanaciji posledic v Kostanjevici na Krki. Sodelovali so z ducatom avtocistern in več kot 60 reševalci, ki so očistili s kužnim muljem onesnaženi otok, je povedal Bogovič.