Nepripravljenost države

Čeprav je zakon o digitalni radiodifuziji začel veljati konec leta 2007, so poznavalci "digitalizacije" prepričani, da se je država prepozno odzvala na preklop, kar je povzročilo dodatno zmedo med potrošniki. "Res je, da se je na preklop opozarjalo predvsem tiste, ki televizijski signal sprejemajo s pomočjo sobne ali strešne antene, vendar so se za nakupe novih televizorjev odločili tudi tisti, ki jim tega ni bilo treba. Razlaga, kdo mora zamenjati televizor, ni bila dovolj jasna," je prepričan Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Po nekaterih ocenah naj bi preklop z analognega na digitalno oddajanje prizadel tretjino vseh slovenskih televizijskih uporabnikov. Do novega leta se morajo na ta trenutek pripraviti predvsem imetniki sobnih in strešnih anten, ki si morajo priskrbeti primeren televizor ali ustrezen samostojni sprejemnik (STB), nekakšen pretvornik. Ocene kažejo, da potrošniki z nakupom primernih aparatov še čakajo, čeprav se njihove cene v prihodnjih mesecih ne bodo več bistveno znižale. Ker se pri ZPS bojijo, da bo ob koncu leta povpraševanje po vmesnikih preseglo ponudbo, svetujejo, naj se potrošniki za nakup samostojnega sprejemnika odločijo čim prej.

Dragan Bojič iz ljubljanske prodajalne Big Bang pravi, da se je prodaja vmesnikov in televizorjev v zadnjem obdobju povečala predvsem zaradi dopustnikov, ki imajo vikende na Hrvaškem, saj so naši južni sosedje že v začetku letošnjega leta prešli na digitalno oddajanje televizijskega signala. "Trenutno imamo na voljo sedem vmesnikov, ki se med seboj razlikujejo po kakovosti. Cene padajo, saj se je na trgu pojavilo več ponudnikov," razlaga Bojič. Dodajmo, da so se cene vmesnikov ob začetnem navalu gibale okoli sto evrov, trenutno pa so na voljo že od 50 evrov naprej.

Pozornost pri nakupu televizorja

Če želite izrabiti vse prednosti digitalnega oddajanja, snovalci kampanje Digi priporočajo nakup ustreznega televizorja. Kljub vsemu morate biti pozorni, kaj vam ponujajo prodajalci. "Čim večji" televizor namreč še ne pomeni, da bo imel gledalec ob preklopu signala na svojem ekranu tudi sliko visoke razločljivosti (HD), kar je ena od prednosti digitalnega oddajanja. Kot poudarjajo pri ZPS, si mora posameznik velikost ekrana prilagoditi svojemu prostoru, ker pa je cenovna razlika med primerljivimi modeli televizorjev, ki podpirajo SD- (standardno) in HD-razločljivost, minimalna, je smiselna odločitev za nakup sprejemnika, ki podpira oba formata. Večina televizijskih postaj ob preklopu namreč še ne bo predvajala svojega programa v visoki razločljivosti in bo tako ostala pri SD-formatu. Cene povprečnega televizorja, ki vas ob preklopu ne bo pustil na cedilu, se vrtijo okoli 400 evrov. Ob tem je treba zapisati, da uporabnike IP in kabelske televizije ta preklop ne bo prizadel, niti tistih, ki uporabljajo lasten satelitski krožnik brez pomoči zunanje antene. "Najmanj, kar morate vedeti, ko greste v trgovino, je, kako (prek česa) pride televizijski signal v vaš dom. Ta podatek je dovolj za večino tehničnih trgovcev, da vam bodo znali prav svetovati," opozarjajo v ZPS.

Potrošniki lahko najdejo informacije o preklopu na različnih spletnih straneh in na telefonski številki 080 22 22, televizijskim uporabnikom bo prihodnji mesec na voljo tudi posebna brošura.