Varuhinja, ki se pri tem sklicuje na člena omenjene konvencije, ki govorita o otrokovih koristih kot glavnem vodilu vseh dejavnosti v zvezi z otroki ter otrokovi pravici do najvišje dosegljive ravni zdravja, zato poziva vse zdravnike, da skušajo svoja načelna stališča uveljavljati tako, da bodo pacienti čim manj prizadeti, so sporočili iz urada Varuha človekovih pravic.

Čebašek Travnikova tako pričakuje, da bodo predstavniki zdravnikov in vlade poiskali ustrezne rešitve, preden bo prišlo do nepredvidljivih in usodnih posledic za zdravje otrok. Varuhinja hkrati opozarja, da bodo v primeru nesprejetja takšnega dogovora posebej izpostavljene tudi druge ranljive skupine prebivalstva.

Do začetka avgusta je preko 2000 zdravnikov preklicalo umik soglasij za opravljanje dodatnega nadurnega dela. Zdravniki so začeli umikati svoja soglasja za delo preko polnega delovnega časa potem, ko je državni zbor na predlog vlade in ob nasprotovanju sindikatov sprejel novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katero so med drugim znižali plačilo za delo v dežurstvu. To se je najbolj nanašalo na zdravnike, ki imajo zaradi pomanjkanja zdravnikov veliko število nadur.