Poročilo med drugim ugotavlja, da niti Američani niso imuni na "čare" islamskih skrajnežev, saj se je več državljanov ZDA lani pridružilo terorističnem borcem v Pakistanu in Somaliji, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Sicer pa je za ZDA najbolj nevarno jedro Al Kaide v Pakistanu. Kot je dejal koordinator za protiterorizem v State Departmentu Daniel Benjamin, se je ta skupina izkazala za prilagodljivo in odporno, njena želja, da napade ZDA in ameriške interese v tujini, pa ostaja močna.

Al Kaida v Pakistanu tudi pomaga uriti in financirati talibanske upornike v Afganistanu. Organizacija obenem ostaja vztrajna na jugu in vzhodu Afganistana, razširila pa se je tudi na sever in zahod.

Tako talibanski borci kot Al Kaida imajo varno zatočišče na več plemenskih območjih Pakistana - v Balučistanu, severozahodni mejni provinci in na jugu Pandžaba, pa tudi v drugih delih države.

Benjamin je sicer danes ponovil, da se Pakistan po obtožbah, da so pripadniki njegove obveščevalne službe ISI podpirali skrajneže, sedaj resno loteva boja proti teroristom.

Poleg Pakistana so pripadniki Al Kaide najbolj aktivni še v Jemnu in v severnoafriškem Magrebu. Poročilo opozarja tudi na Al Kaidi zavezniško milico Al Šebab v Somaliji.

Izraža pa tudi zaskrbljenost, da so Al Kaida in drugi sunitski skrajneži "spreobrnjence" na svojo stran dobili tudi v ZDA. Kot spominja poročilo, so lani v Pakistanu aretirali pet Američanov iz Virginije, ameriški državljani pa so se prav tako pridružili milici Al Šebab v Somaliji.

Poročilu so dodani tudi statistični podatki, iz katerih izhaja, da je bilo lani v 83 državah 10.999 terorističnih napadov, v katerih je umrlo 14.971 ljudi.

Tudi tokratno poročilo našteva države, ki so po mnenju ZDA podpornice terorizma. Te so iste kot lani - Iran, Sudan, Kuba in Sirija. Pri tem je Iran označen za najbolj aktivnega podpornika terorizma, saj naj bi podpiral skrajneže v Libanonu, na palestinskih ozemljih, v Iraku in Afganistanu.