Kot so sporočili iz Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik študentom javno obljubil, da bodo lahko za nove višje državne štipendije kandidirali že z novim letom, sedaj pa se je začetni datum premaknil za devet mesecev. Sicer pa je ŠOS na zamik podeljevanja državnih štipendij opozarjal že v času pogajanj z ministrstvom.

Z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve so sporočili, da bodo izjave ŠOS komentirali takoj po posvetu s strokovnimi sodelavci.

ŠOS ob tem opozarja, da se je časovnica za pripravo zakonodaje, ki bi omogočila podeljevanje državnih štipendij močno premaknila v prihodnost, s čimer pa se študenti ne morejo strinjati, saj se socialna stiska v Sloveniji še vedno povečuje.

Svetlik je javno obljubil, da se bo število štipendistov povečalo za 10.000, sedaj pa študentska krovna organizacija ugotavlja, da bodo študenti višje štipendije pridobili šele čez 15 mesecev.

Ob tem pa se v DZ že ta teden začenja splošna razprava o zakonu o malem delu, ki naj bi začel veljati 1. januarja 2012. Prvotno devetmesečno prehodno obdobje se je tako zmanjšalo na tri mesece, pri čemur ŠOS ne zaupa napovedi ministrstva, da se bo število državnih štipendij realno povečalo.

ŠOS še vedno v pogovorih z ministrstvom

ŠOS še vedno izvaja socialni dialog z ministrstvom za delo, saj tvorno sodeluje na delovnih skupinah sveta vlade za študentska vprašanja, na katerih se izmenjujejo stališča glede novega zakona o štipendijah in Zoisovega štipendiranja, še dodaja ŠOS.

Glede štipendijske politike je minister nedavno povedal, da ministrstvo, kljub temu, da je v DZ novela veljavnega zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki med drugim spreminja vstopne cenzuse za pridobitev štipendije, pripravlja nov zakon o štipendijski politiki.

Zakon naj bi med drugim zagotavljal državno štipendijo velikemu številu študentov prve in druge bolonjske stopnje, medtem ko bi štipendije za tretjo stopnjo uredili prek sklada za razvoj kadrov in štipendij. Državna štipendija bi bila na voljo pet let, uvedli bi tudi izjeme za dodatno leto štipendiranja, če je študent v težkem socialnem položaju, starš ali če ima zdravstvene težave.