Tako predsednik ŠOUL Jernej Štromajer kot njihov pravni zastopnik, odvetnik Blaž Žibert, tega nista želela komentirati. Štromajer je le zagotovil, da bodo "uporabili vsa legalna in legitimna sredstva, da zaščitijo interese ŠOUL". Tožbo so sicer napovedovali že v minulih dneh. Izvedeli smo, da naj bi bilo toženih oseb več, poleg Katje Šoba tudi odgovorne osebe na Zvezi študentskih klubov.

Kot kaže, pa so prav ljubljanski študentski funkcionarji tisti, ki so se zatekli k uporabi nelegalnih in nelegitimnih sredstev. Zaposleni na ŠOUL so namreč že pred sredino sejo poskušali vplivati na druge poslance in kupiti njihove glasove "proti" spremembam študentske ustave. Včeraj so policisti zaradi suma podkupovanja na sredini skupščini priprli eno osebo, in sicer naj bi po naših neuradnih informacijah šlo za Željka Milovanoviča, nekdanjega svetovalca in tesnega sodelavca predsednika Štromajerja. Na Policijski upravi Ljubljana so potrdili, da preiskujejo "korupcijska kazniva dejanja" ter "da aktivnosti policije še potekajo", zato več informacij ne morejo posredovati. Na ŠOUL pa so se od dejanj že distancirali, "če te obtožbe držijo, gre za samovoljno in samoiniciativno delovanje posameznika," so povedali.

Vsi sklepi skupščine veljavni

Katja Šoba včeraj o domnevnem podkupovanju še ni vedela nič, zagotavlja pa, da nepravilnosti v zvezi s sklicem skupščine, ki je najvišji organ študentskega organiziranja in ki ji jih očitajo v ŠOUL, ni bilo, zato so tudi vsi sklepi sprejeti na sredini skupščini povsem legalni in legitimni in jih nič ne more spremeniti. Tudi o tožbi včeraj še ni vedela nič, a je kaj takega tudi ne bi presenetilo, pravi. "Verjetno bodo tožili odgovorne osebe na ŠOS, kar so lahko tudi vsi poslanci, ki so včeraj glasovali za spremembe ustave na skupščini. Sezname prisotnih imamo na ŠOS in naredili bomo vse, da jih zaščitimo," je še zagotovila Šoba.

"Denar bo lahko bolje porabljen"

Sicer je vesela, da so študentski poslanci kljub vsemu podprli spremembe ustave, ki so bile po njenem nujno potrebne. "Denar, ki ga sedaj trošijo v ljubljanski organizaciji za drage odvetnike in druge zadeve, je bil očitno prav presežek sredstev, ki jih ne potrebujejo. Zdaj bo lahko ta denar bolje porabljen," je prepričana. Spremenjena ustava oziroma sklep, da ŠOUL dobi 1,6 milijona evrov manj denarja, bo začel veljati 1. avgusta. "Namesto da bi ljubljanski poslanci poskušali zaščititi svoje interese tako, da bi včeraj vložili amandmaje na predlagane spremembe študentske ustave, so se deklarirali za 'javnost' in poskušali z apeli in izsiljevanjem vplivati na poslance ter jim soliti pamet," je še dodala Šoba.

Proračun ŠOUL je bil doslej sicer težak okrog 5,5 milijona evrov, Štromajer pa je povedal, da so v minulih letih uspeli dati na stran več kot milijon evrov. Večino denarja dobijo iz naslova koncesijskih dajatev, manjšino, približno 700.000 evrov vsako leto, pa od najemnin in drugih dejavnosti. Sklepi skupščine bodo vplivali na odvzem sredstev od koncesijskih dajatev, ne pa na druge prihodke ŠOUL.