V tistih nepredstavljivo težkih razmerah je bil slovenski narod pred velikimi vprašanji, ki so zahtevala velike odločitve. Če je hotel preživeti, ni mogel več prepuščati svoje usode odločitvam drugih, je na osrednji proslavi v Ljubljani poudaril Türk.

Slovenska partizanska vojska je bila po njegovih besedah med zmagovitimi armadami druge svetovne vojne, svojemu narodu je priborila pravico do obstanka in tudi častno mesto med narodi Evrope in sveta.

Odpor proti okupatorju in partizanski boj bosta, kot je prepričan Türk, v našem zgodovinskem spominu ostala temeljni pozitivni vrednoti. Ob tem pa je omenil tudi ravnanja vodstva tedanje komunistične partije, "ki je izrabilo partizanski boj in njegov idealizem za legitimiranje revolucionarnega nasilja, kršitev človekovih pravic in nedemokratične ureditve, vzpostavljene po vojni".

Upor ne opravičuje prisege okupatorju

Kot poudarja, je to dejstvo treba priznati, vendar pa s tem ni in ne more biti dano opravičilo za tiste, ki so se skupaj s silami fašizma in nacizma postavili proti partizanstvu. "Upor proti komunizmu ne opravičuje prisege okupatorju. Upor proti okupatorju pa ne opravičuje povojnih kršitev človekovih pravic, med katerimi so bile tudi izjemno grobe in množične kršitve," meni.

Zbranim borcem in borkam je dejal, da si poleg njihove privrženosti domoljubju posebno spoštovanje zasluži tudi njihova jasnost v obsodbi vseh vrst nasilja, vključno z revolucionarnim. "Kjerkoli je še mogoče popraviti kakšno od zgodovinskih krivic, je to treba storiti. Kjerkoli je še mogoče zagotoviti pravico, je to treba storiti. Sodne postopke v zvezi s preteklimi krivicami in nasilnimi dejanji je treba izvesti do konca - vztrajno, potrpežljivo in dosledno. Vsi državljani Slovenije smo dolžni pri tem sodelovati s preiskovalnimi organi in s pravosodnimi oblastmi," poudarja Türk.

Na proslavi, ki jo je skupaj z ljubljansko občino in obrambnim ministrstvom pripravila Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, je zbrane nagovoril tudi predsednik združenja Janez Stanovnik. Druga svetovna vojna po njegovih besedah ni bila samo vojaški konflikt med dvema vojskama, saj je bilo med žrtvami kar 80 odstotkov civilnih.

Iz borbe izhajajo vrednote človekovih pravic

Iz druge svetovne vojne smo, kot poudarja Stanovnik, Slovenci izšli z izvršitvijo slovenskega narodnega programa, ki je obsegal združeno Slovenijo. Iz te "gigantske borbe" pa po njegovih besedah izhajajo tudi vrednote človekovih pravic, pravica naroda do samoodločbe ter vrednote enake delitve in enake participacije v blagostanju.

"V naši organizaciji smo to, kar se je dogajalo po vojni, vedno obsojali in obžalovali," je dejal Stanovnik. Mlade generacije pa ob tem pozval, naj čuvajo mir, saj "ni večjega blagostanja in večje dobrine, kot je mir". Za ohranitev miru pa so po njegovem mnenju potrebne tri vrednote: samozavest, solidarnost in strpnost.

Zbrane je nagovoril tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je omenil, da "v letih naših največjih vrednot ni bilo samo sonca, je tudi deževalo". "Prinesli ste nam zmago, tiste vrednote, ki jih še danes uživamo - svobodo, neodvisnost, dostojanstvo," je dejal borcem.

Na slovesnosti so poleg Slovenske vojske sodelovali tudi praporščaki policije, borčevskih in veteranskih organizacij. Poleg predsednika DZ Pavla Gantarja in obrambne ministrice Ljubice Jelušič pa so se je udeležili tudi drugi sedanji in nekdanji politiki.