Zamašitev luknje na cevi za vrtanje z varnostnim ventilom, kar je opravilo podvodno robotsko vozilo, sicer ni zmanjšala količine nafte, ki še naprej izteka. V morje naj bi se dnevno izteklo 800.000 litrov nafte na dan.

Ob vrtini, ki jo je 20. aprila uničila eksplozija, sicer izvajajo poskuse s posebnimi kemičnimi spojinami za razpršitev nafte pod vodo, še preden bi dosegla gladino. Vendar gre le za poskuse, saj posledice kemikalij na okolje niso dovolj raziskane.

Naftna katastrofa v Mehiškem zalivu bo imela daljnosežne gospodarske in politične posledice. Skupina zveznih senatorjev pa se je pridružila guvernerju Kalifornije Arnoldu Schwarzeneggerju in obsodila načrt predsednika ZDA Baracka Obame, da odpre več območij za podvodno črpanje nafte ob obali. Kot je dejal demokratski senator iz Floride Bill Nelson, je Obamov zakonski predlog, ki ga je oblikoval, da bi dobil republikansko podporo za širšo zakonodajo proti podnebnim spremembam, "mrtev", še preden ga bo poslal v senat.

Več odborom, ki so že napovedali zaslišanja o iztekanju nafte, se je danes pridružil še senatni odbor za okolje in javna dela, ki ga vodi demokratska senatorka iz Kalifornije Barbara Boxer. Ta odbor bo opravil zaslišanja v torek, naslednji teden pa se bodo odgovorni zvrstili še pred senatnim odborom za trgovino ter odborom za energijo in naravne vire, kakor tudi odborom za energijo in trgovino v predstavniškem domu. Med drugim bodo zaslišali vodilne predstavnike podjetij BP, Halliburton in Transoceanic.

Družba BP ob 7 milijonov dolarjev na dan

Iztekanje nafte iz vrtine okoli 80 kilometrov od obale zvezne države Louisiane britansko naftno podjetje BP stane okoli sedem milijonov dolarjev na dan. V eksploziji na naftni ploščadi v Mehiškem zalivu je 20. aprila umrlo enajst delavcev, ploščad pa se je dva dni kasneje potopila. Iztekajoča nafta območju grozi z veliko ekološko katastrofo.

BP bo sicer začela nameščati posebno jekleno kupolo, s katero naj bi zajezili iztekanje nafte v morje. Več ton težko konstrukcijo naj bi poveznili čez naftno vrtino na dnu morja in tako preprečili iztekanje. Nameščanje kupole na 1500 metrih pod morjem naj bi trajalo dva dni.

Po namestitvi bodo kupolo s posebnimi cevmi povezali z ladjo za vrtanje. Manager britanskega naftnega koncerna Doug Suttles je izrazil upanje, da bo celotna konstrukcija pripravljena za uporabo v šestih dneh. V družbi so poudarili, da tovrstnih kupol še nikoli niso nameščali na tolikšni globini. Težave je med drugim pričakovati zaradi morskih tokov.