S pozivom želijo tudi opozoriti javnost na "sistematično, dolgoletno ustvarjanje nedopustnega sistema delovanja v Slovenski vojski, s katerim se ustvarja skupina drugorazrednih državljanov".

Ministrstvu za obrambo je, kot so zapisali v sindikatu, z leti uspelo umestiti celotno poglavje o poklicnem delu na obrambnem področju v zakon o obrambi, medtem ko je izvajanje določil iz tega zakona uzakonjeno v zakonu o službi v Slovenski vojski (SV).

Zaradi zakonskega urejanja delovnopravnega področja v zakonu o obrambi se ministrstvo in vojska v svojih pravnih rešitvah in obrazložitvah delovnopravnih zadev sklicujeta na zakon o obrambi ter ga kot "lex specialis" postavljata nad preostale zakone, ki urejajo delovna razmerja in pravice, predvsem zakon o delovnih razmerjih in zakon o javnih uslužbencih, navajajo v sindikatu.

"Takšno sklicevanje pa se uporabi samo, če je to za pripadnike Slovenske vojske manj ugodno, v vseh drugih situacijah pa se uporabi za pripadnike SV manj ugodna varianta," ki izhaja iz zakona o delovnih razmerjih ali zakona o javnih uslužbencih, opozarjajo.

S tem se je po prepričanju sindikata "ustvarila majhna 'država', v kateri predpisi RS na skoraj vseh področjih ne veljajo", saj v njej velja zakon o obrambi. Prav s takšnim sistemom delovanja pa so pripadniki SV, kot menijo, "nevede postali drugorazredni državljani".

V sindikatu se sklicujejo na ustavno načelo enakosti, na podlagi katerega po njihovem ni dopusten splošen izvzem pripadnikov SV iz splošnih norm. Pri tem navajajo primer, ko so na podlagi zakona o obrambi vojaki zaradi potreb službe dolžni opravljati delo v posebnih delovnih pogojih po odločitvi nadrejenega.

"Ustavno načelo enakosti pomeni tudi splošno prepoved arbitrarne oz. samovoljne diskriminacije," opozarjajo in ob tem dodajajo, da za izločitev pripadnikov SV iz splošnih norm "ne zadošča kakršen koli razlog, ampak mora biti podan takšen stvarni razlog, ki ga je mogoče najti v namenu ustavnih določil. To pomeni, da mora razlikovanje služiti ustavno dopustnemu cilju," še navajajo v sindikatu. Obenem menijo, da tega cilja v ustavi ni zaslediti.

Poziv je Sindikat vojakov Slovenije posredoval tudi predsednikom države, vlade in DS, predsedniku ustavnega sodišča, več ministrom, varuhinji človekovih pravic in predsedniku protikorupcijske komisije.