Po neuradnih podatkih, ki jih navaja Primorski dnevnik, so neznanci poškodovali ter pomazali okoli dvajset dvojezičnih cestnih tabel in smerokazov, in sicer v krajih Špeter, Podbonesec, Sovodnja, Sv. Lenart-Podutana in Srednje. Ponekod so italijansko ime kraja pomazali in pustili samo slovensko ime, drugje so na italijanske napise nalepili imena naselij v krajevni slovenski narečni obliki.

Gre za prvi primer, da so se vandali spravili na italijanske napise, saj so doslej skrunili napise v slovenščini oziroma v krajevnem beneškoslovenskem narečju, piše Primorski dnevnik, ki navaja tudi ugotovitve karabinjerjev, da je šlo za dobro pripravljeno in očitno načrtovano akcijo.

Nekateri krivijo organizacije slovenske manjšine

Nekateri krajevni politiki in upravitelji iz vrst desne sredine odgovornost za incident pripisujejo organizacijam slovenske manjšine in omenjajo možnost referenduma za odpravo manjšinskih pravic na podlagi zaščitnih zakonov. To je po poročanju Primorskega dnevnika na primer omenil župan Sv. Lenarta-Podutane Giuseppe Sibau, ki naj bi mu nekateri občani svetovali ne samo, naj prešteje ljudi, ki se imajo za pripadnike slovenske manjšine, temveč tudi občinski referendum za odpravo manjšinskih pravic.

Tak referendum podpira tudi občinski svetnik stranke Ljudstva svobode v Čedadu Roberto Novelli, ki je napadel manjšino in tudi Slovenijo, ki po njegovih besedah izdatno financira slovensko manjšino. Novelli je napadel tudi stranko Slovenska skupnost (Ssk).

Očitke Novellija je v sporočilu za javnost zavrnil deželni poslanec Ssk Igor Gabrovec, ki se sprašuje, kaj imajo glasovi za to stranko v videmski pokrajini skupnega z mazaško akcijo, ki jo je Gabrovec vsekakor odločno obsodil ter odklonil grožnje tistih, ki hočejo odgovornost za to početje zvrniti na Slovence.

Podobno menijo tudi krajevni predstavniki slovenskih organizacij, ki so v soboto uradno vložili skupno kazensko ovadbo proti neznanim storilcem, v kateri so početje označili kot odraz nestrpnosti in udarec sožitju med jeziki in kulturami v Beneški Sloveniji.

Ovadbo so vložili predsednica Inštituta za slovensko kulturo Bruna Dorbolo ter pokrajinska predsednika slovenskih krovnih organizacij Giorgio Banchig za Svet slovenskih organizacij in Jole Namor za Slovensko kulturno-gospodarsko zvezo, ki tudi navajajo ocene nekaterih krajevnih politikov in upraviteljev, ki za mazaško akcijo krivijo slovenske organizacije. Dorbolojeva, Namorjeva in Banchig ne izključujejo, da bodo te ljudi kazensko ovadili zaradi obrekovanja, saj je po njihovem mnenju nedopustno, da se pri tem kaže s prstom na slovensko manjšino, ki je dejansko žrtev teh dogodkov, poroča Primorski dnevnik.