V pismu je opisala razloge za odstop, navedbe v njem pa po naših informacijah kažejo resne težave pri »usmerjanju« tožilskih policistov mimo pristojne tožilke in bi lahko bile zelo obremenjujoče za Brezigarjevo, o njih pa je bila neuradno obveščena tudi »tarča«, generalni direktor policije Janko Goršek.

V zadnjih dneh, potem ko je bila javnost seznanjena z nepričakovanim odstopom višje tožilke Branke Zobec Hrastar s položaja vodje specializiranega oddelka pri vrhovnem tožilstvu, je še vedno nemogoče priti do pisma, ki ga je Zobec-Hrastarjeva ob odstopu poslala generalni državni tožilki Barbari Brezigar. V pismu je opisala razloge za odstop, navedbe v njem pa po naših informacijah kažejo resne težave pri "usmerjanju" tožilskih policistov mimo pristojne tožilke in bi lahko bile zelo obremenjujoče za Brezigarjevo, o njih pa je bila neuradno obveščena tudi "tarča", generalni direktor policije Janko Goršek. Branka Zobec Hrastar je v teh dneh v tujini, prav tako kot Brezigarjeva, ki je v Haagu.

Pismo Zobec-Hrastarjeve smo v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja že v ponedeljek zahtevali od vrhovnega državnega tožilstva. Pri tem smo se sklicevali na prevladujoč javni interes, saj, če so v pismu razkrite nepravilnosti pri delovanju tožilstva, je zagotovo v interesu javnosti, da je o tem obveščena. Tožilstvo nam še vedno ni odgovorilo na našo zahtevo.

V dogajanje pa se je vključila politika. V zadnjih dneh so se o problematiki dogajanja na tožilstvu pogovarjali višji predstavniki koalicijskih strank, včeraj pa je na podlagi zakona o dostopu do informacij javnega značaja dostop do pisma Zobec-Hrastarjeve zahtevala tudi vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem.

Medtem smo poskušali pridobiti informacije tudi od neposredno vpletenih v specializiranem oddelku tožilstva, ki ga je doslej vodila Zobec-Hrastarjeva. Naleteli smo na zid molka. Tožilka v oddelku Nikolaja Hožič nam ni želela povedati ničesar o dogajanju, prav tako nas je na kratko odpravil začasni operativni vodja, policist specializiranega oddelka Anton Šoštarič, ki je prej delal na obrambnem ministrstvu.

Sicer pa se je ob našem poizvedovanju izkazalo, da je v specializiranem oddelku tožilskih policistov 11 pripadnikov s policijskimi pooblastili, med katerimi je ena policistka. Z napovedanimi spremembami tožilske zakonodaje bo ta oddelek predvidoma krepko spremenjen tako vsebinsko, organizacijsko kot kadrovsko.