Regijski posvet v Postojni je zadnji v nizu posvetov, ki sta ga ministrstvi za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter za gospodarstvo letos pripravili v vseh slovenskih regijah.

Golobič je pojasnil, da so na obeh ministrstvih lani povišali znesek nepovratnih sredstev za ohranjanje in vzpodbujanje raziskovalno-razvojnih aktivnosti, s čemer so izčrpali skoraj vsa sredstva, ki so jih imeli na razpolago. Kot je še povedal Golobič, letos ne bo niti sredstev iz državnega proračuna.

Golobič rešitev iz nastale situacije vidi v prerazporejanju evropskih sredstev iz vladnih resorjev, kjer jih še niso uspeli izkoristiti, v tiste panoge, ki imajo projekte že pripravljene.

"V vladi moramo še letos doseči realno oceno o tem, kateri projekti in na katerih ministrstvih so zreli do te mere, da so lahko pogodbe podpisane najpozneje do leta 2012 in se bo črpanje sredstev začelo najpozneje leta 2013, sicer bodo ta sredstva propadla," je dejal Golobič.

Ker letos ni na voljo nepovratnih sredstev, ne evropskih ne proračunskih, je Golobič danes v Postojni kot rešitev napovedal še usmeritev k povratnim sredstvom. "Z ministrstvom za finance smo našli kar nekaj virov, gre za 50 milijonov evrov, ki jih bomo letos v obliki povratnega financiranja angažirali prek Ekoslada in SID banke," je še povedal Golobič.

Kljub vsemu pa bo država še naprej zagotavljala nepovratna sredstva za raziskave in razvoj. Po napovedi Golobiča naj bi država letos zato namenila 0,85 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), lani pa je bil ta znesek 0,75 BDP.

Tudi državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Darja Radić je poudarila, da letos nimajo na voljo nepovratnih sredstev, razen za sofinanciranje gospodarskih središč. V kratkem bodo objavili tudi še razpis za sofinanciranje razvoja regionalnih destinacijskih organizacij

Nepovratna sredstva za investicije pa bodo po besedah Radićeve lahko razdelili le, če bodo podjetja, ki so jih že dobila, a še niso začela z investicijami, odstopila od pogodb. Takih naj bi bilo že nekaj.

Radićeva je prav tako napovedala prehod iz nepovratnega na povratno financiranje. "Ne bomo razpisovali subvencij, ampak razvijamo povratne oblike, na primer garancije za najete bančne kredite s subvencijo obrestne mere, tik pred objavo je tudi razpis za zasebne družbe tveganega kapitala za dodelitev javnih sredstev tveganega kapitala, če bo treba, pa razmišljamo tudi o možnosti direktnega kreditiranja," je povedala Radićeva.

Država pa naj bi z nepovratnimi sredstvi vzpodbudila nastajanje gospodarskih središč. Decembra lani je ministrstvo za gospodarstvo objavilo javni poziv za sofinanciranje gradnje gospodarskih središč nacionalnega pomena, v katerem so poudarili, da želijo dobiti projekte, s katerimi se bo vzpostavila gospodarsko-razvojna infrastruktura na posameznih tehnoloških področjih. "Identificirali smo šest tehnoloških področij, v nekaj dneh bomo objavili, katera," dodaja Radićeva.

Radićeva je v Postojni povedala še, da spreminjajo program za spodbujanje internacionalizacije slovenskih podjetij: "Določili bomo ciljne trge, na katere bomo usmerili naše aktivnosti, naredili bomo celostno promocijo, temu pa bo moral slediti primeren finančni sveženj."