Podporo predlogu nizozemske vlade o uvedbi rentgenov, ki s pomočjo rentgenskih žarkov ali mikrovalov omogočajo slikanje oseb, kot če bi bile gole, so že napovedale vse nizozemske stranke. Svojo odločitev so utemeljile predvsem z navedbami, da ima varnost v civilnem letalstvu v tem primeru pač večjo težo kot pomisleki o zasebnosti posameznika, ki se pojavljajo ob uporabi tovrstnih naprav.

"Pričakujemo, da bo Evropski parlament uvedbo tovrstnih rentgenov potrdil že v naslednji obravnavi," je ob tem po poročanju bruseljskega spletnega biltena EUobserver dejal vodja varnostnega osebja na nizozemskem letališču Schiphol Ad Rutten. Uvedbo varnostnih rentgenov takoj, ko bo mogoče, je napovedala tudi Velika Britanija. "Nameravamo biti med prvimi državami, ki bodo za varnost v letalskem prometu uvedle nove tehnologije," je med drugim dejal britanski državni sekretar Alan Johnson.

Posamezna članice EU se o tovrstnih varnostnih vprašanjih sicer lahko odločajo povsem neodvisno od pozitivnega ali odklonilnega mnenja EU. Kljub vsemu pa se ob uvajanju novih varnostnih tehnologij pojavljajo številni dvomi, predvsem v povezavi z varovanjem zasebnosti posameznika, ki bi ga varnostniki na letališču pregledali z varnostnim rentgenom. Naprava uporabniku namreč razkrije vse, tudi obrise najintimnejših delov človeškega telesa.

Nekatera evropska letališča, med njimi tudi londonski Heathrow, kljub vsemu tovrstne naprave že uporabljajo, vendar le v primeru, da si potniki sami izberejo tak varnostni pregled kot alternativo klasičnemu. Kljub vsemu je uporaba rentgenov prav zaradi omenjenih zadržkov doslej ostala bolj ali manj na preizkusni ravni.

Pregledovanje potnikov na letališčih EU z napravami za skeniranje telesa je Evropska komisija predlagala že v drugi polovici lanskega leta v osnutku uredbe o dopolnitvi skupnih osnovnih standardov za varnost civilnega letalstva. Evropski poslanci so nato komisiji postavili trimesečni rok, v katerem naj bi ta pripravila oceno učinka na temeljne pravice, se posvetovala z evropskim nadzornikom za varstvo podatkov ter pripravila strokovno in zdravstveno oceno o tem, ali bi tovrstna tehnologija lahko škodovala zdravju. Evropska komisija je nato načrt umaknila za nedoločen čas s pojasnilom, da želi več časa za analizo učinkov rentgenov na zdravje, varnost in zasebnost potnikov.

Evropski parlament je tedaj med drugim izrazil mnenje, da pregled, s katerim naj bi ugotovili, ali ima potnik na sebi orožje, ki ga z detektorji kovin ni moč zaznati, še zdaleč ni zgolj tehničen, ampak resno vpliva na pravico do zasebnosti, varstva podatkov in osebnega dostojanstva. Poslanci so zato vztrajali, da je treba ta ukrep dopolniti z ustreznimi in učinkovitimi zaščitnimi ukrepi.