Po tistem, ko so se nekateri mediji na podlagi anonimke razpisali o nezavarovanih posojilih NLB Ultri, je zadevo na dnevni red uvrstila komisija za nadzor javnih financ, ki jo vodi poslanec SDS Andrej Vizjak. Vizjak je od NLB zahteval vpogled v sklenjene posojilne pogodbe, ta pa mu je odgovorila, da je teh posojil za 5,9 milijona evrov in da so zavarovani z menicami, poroštvi, zastavo terjatev in hipotekami. Vizjakova komisija, v kateri sedijo kar štirje poslanci SDS - med njimi tudi Janez Janša -, s tem ni bila zadovoljna in je od NLB in tudi NKMB ter Banke Slovenija zahtevala podrobnejše podatke o posojilih za menedžerske prevzeme. Ker jih NLB ni posredovala, se je SDS odločila zahtevati izredno zasedanje državnega zbora.

Poslanci SDS Golobiča sumijo - med drugim so zato ustanovili tudi preiskovalno komisijo - klientelizma in korupcije. V dokaz navajajo, da je Golobič medijem zamolčal solastništvo v nizozemski Ultriin to, da so NLB izvedli interno preiskavo o tem, kako so podatki o teh posojilih v omenjeni anonimki ušli iz banke. Prepričani so, da bi slabo zavarovana posojila skupini Ultra v višini nekaj manj kot šest milijonov evrov ne ogrozila samo finančne stabilnosti Slovenije, ampak tudi njen celoten demokratični sistem.

Zato v SDS vztrajajo pri sklicu izrednega zasedanja - do zdaj so jih na njihovo neposredno zahtevo sklicali že sedem, še tri pa posredno - o Golobiču in posojilih NLB Ultri. Tokrat so omenjeno vsebino te izredne seje formalno zavili v sklep, v katerem samo centralni banki predlagajo - ne zahtevajo -, naj jim poroča "o sumih klientelističnih in koruptivnih financiranj gospodarskih družb". Zraven naj bi BS poslancem še poročala o opustitvi skrbnih ravnanj pri posojilih bank v večinski državni lasti družbam, katerih lastniki so državni funkcionarji. V obrazložitvi te nove zahteve še pripominjajo, da je BS odgovorna vsake pol leta poročati izključno državnemu zboru, ne pa s temi poročili seznanjati tudi javnost. To pomeni, so zapisali, da BS enači odgovornost do državnega zbora in do javnosti.

Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je to polikano zahtevo tudi tokrat poslal v presojo zakonodajno-pravni službi in od njenega menja je odvisno, ali bo nujno zasedanje do 6. januarja sklical ali pa zahtevo SDS znova zavrnil.