Strokovni svet za pripravo predloga predpisa o ureditvi financiranja visokošolskega izobraževanja, ki ga sestavljajo predstavniki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, javnih in zasebnih visokošolskih zavodov, Študentske organizacije Slovenije in reprezentativnih sindikatov, je na seji 10. septembra sklenil, da se uredba podaljša za največ eno leto, za v prihodnje pa se oblikuje nov sistem.

V zvezi z uresničevanjem posebnih pravic pripadnikov madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja - problematiko je na dnevni red svoje 9. redne seje uvrstila komisija DZ za narodni skupnosti - je vlada na današnji seji sprejela stališče, da bo posebna študija, ki se izvaja v okviru Pedagoškega inštituta, podlaga za nadaljnjo razpravo o morebitnih potrebnih izboljšavah modela dvojezičnega šolanja.

V začetku leta 2009 so predstavniki samoupravne madžarske skupnosti ponovno izrazili skrb, da kakovost pouka, ki poteka po t. i. dvojezičnem modelu, ni zadovoljiva ter da obstaja nevarnost, da oba jezika pri pouku nista rabljena v enaki meri.

Da bi lahko analitično proučili dejansko izvajanje modela dvojezičnega šolstva je ministrstvo za šolstvo in šport letos pričelo financirati dveletno evalvacijsko študijo, katere temeljni cilj je proučitev uresničevanja tega modela. Navedena študija bo podlaga za nadaljnjo razpravo o morebitnih potrebnih izboljšavah modela dvojezičnega šolanja, piše v gradivu po seji vlade.

Vlada pa je na današnji seji tudi razrešila predstavnika Dijaške organizacije Slovenije Andreja Čuša in predstavnika Študentske organizacije Slovenije Jerneja Štromajerja kot člana sveta vlade za mladino. Na njuno mesto je kot predstavnika dijaške organizacije imenovala Aleksandra Sprema in kot predstavnika študentske organizacije Marka Funkla.

Zamenjavo Čuša je dijaška organizacija predlagala, ker mu je potekel mandat predsednika organizacije in ga je na tem mestu zamenjal Spremo. Za zamenjavo Štromajerja in imenovanje Funkla pa je zaprosila sama študentska organizacija.