"Vem, da so ženske načeloma pogumne in se želijo soočiti s problemom, a jim zmanjka tista mala pomoč s strani družbe, sosedov, prijateljev, ki vsak dan poslušajo pa nič ne naredijo. Zato je skrajni čas, da nehamo samo poslušati in ukrepamo. Dvignemo slušalko in pokličemo 113. To bo morda kdaj rešilo kakšno življenje," je na današnji novinarski konferenci poudarila ministrica za notranje zadeve Kresalova.

Cilj kampanje, ki jo danes začenjajo na Prešernovem trgu, je po njenih besedah osveščanje javnosti, naj se ne umikajo, ko nasilje v družini zaznajo, temveč svoje sume prijavijo in zavzamejo aktivno vlogo proti nasilju. V ta namen so pripravili tudi televizijski oglas, brošure, razstave, posvete in nalepke za policijske avtomobile.

Ministrstvo se je po besedah Kresalove v ponedeljek srečalo z nekaterimi žrtvami nasilja v družini. Med problemi so žrtve izpostavile, da državni organi pogosto klica žrtve ne vzamejo dovolj resno, da imajo neprimeren odnos do žrtev, da se sodni postopki vlečejo in tudi, da varne hiše pogosto niso dovolj varne, je pojasnila ministrica.

Špela Veselič iz Društva SOS telefon meni, da je nasilje nad ženskami in otroci problem, ki ima razsežnost pandemije. Po podatkih Unifem nasilje pri ženskah s starosti od 15 do 44 let povzroči več smrti in invalidnosti kot rak, malarija in prometne nezgode skupaj.

Po ocenah v Sloveniji od 20 do 25 odstotkov žensk doživlja nasilje s strani svojega intimnega partnerja, po podatkih policije pa je bilo od leta 2000 do leta 2008 72 odstotkov vseh ubitih ali umorjenih v partnerski zvezi ženskega spola.

Kot napredek na tem področju je Veseličeva izpostavila zakon o preprečevanju nasilja v družini, a hkrati opozorila na novi družinski zakonik, pri katerem so nevladne organizacije kritične zlasti do uvajanja partnerskega svetovanja in mediacije kot metod dela.

"Menimo, da sta obe metodi neprimerni, celo nevarni v primerih nasilja v družini. Predvidevata namreč enakovreden odnos moči med vključenimi uporabniki in uporabnicami, prav razmerje moči pa je v primerih nasilja v družini porušeno, saj ima storilec več moči," je pojasnila.

Po statističnih podatkih se v zadnjih letih vztrajno povečuje število kaznivih dejanj nad ženskami in nasilja v družini, kar po mnenju strokovnjakov kaže na večjo občutljivost družbe do nasilja in tudi nove zakonodaje.

V letu 2005 je bilo zaradi nasilja v družini podanih nekaj več kot 3000 kaznivih dejanj, lani pa nekaj čez 5000. Lani je policija izrekla tudi 555 ukrepov prepovedi približevanja, v desetih mesecih letošnjega leta pa 893 teh ukrepov.

Letos je bilo skoraj 92 odstotkov nasilnih dejanj v družini prijavljenih, preden je prišlo do telesne poškodbe, v letu 2002 je bilo takih prijav za 13 odstotkov manj, kar še kaže na občutljivost družbe glede nasilja.