Zelo hitro ga je "dopolnil" ugledni teolog Adalbert Rebić, ki je bil nekoč, v času domoljubne vojne, politik iz cerkvenih vrst, saj je bil celo minister v hrvaški vladi: "Predsednik države vsekakor mora biti vernik in katolik, kajti na Hrvaškem je 90 odstotkov katolikov!"

Toda Rebić se ni ustavil na ravni splošnega navodila, ampak je jasno namignil, da je izhajajoč iz te ugotovitve Cerkev naklonjena Andriji Hebrangu (HDZ, Draganu Primorcu (bivši hadezejev minister, ki se je sprl s centralo) in Milanu Bandiću (zagrebški župan, ki se je sprl z levičarskim SDP in kandidira kot samostojni kandidat).

O slednjem je največ govora, saj hrvaški mediji pišejo o velikih denarnih in drugih "darilih", s katerimi zagrebški župan dobesedno zasipa Cerkev. Hebrang je, denimo, na drugi strani svoj politični program predstavil škofu Barišiću v Splitu, Dragan Primorac pa ne zamudi priložnosti, da obišče cerkvene institucije, kjer koli ima predvolilna zborovanja.

Donedavni član vodstva SDP Bandić pa vse bolj pogosto govori o krščanskih družinskih vrednotah in pogosto omenja boga.

Z Rebićevim favoriziranjem omenjene trojice so samodejno v drugi plan potisnjeni kandidati, ki jih Cerkev pod nobenim pogojem ne bo podprla: gre za uradnega kandidata SDP Iva Josipovića, ki sicer že dalj časa vodi v javnomnenjskih anketah, in Vesno Pusić, kandidatko Hrvaške narodne stranke, ki sta ateista. Za Cerkev sta oba Mesićeva somišljenika, znano pa je, da o odhajajočem predsedniku hrvaška Cerkev nikoli ni imela lepega mnenja. Cerkev si kratko malo ne želi "novega Mesića".

"Hrvaško lahko predstavlja v dobro vseh njenih državljanov samo tisti predsednik, ki si prizadeva za obrambo in zaščito človeških življenj od spočetja do naravne smrti, dostojanstvo zakonske skupnosti in družine ter prosto izbiro verske vzgoje ter verouk v šolah," so zapisali v sporočilu hrvaške škofovske konference.

Predsednik mora zagovarjati obsodbo fašizma, nacizma in komunizma, še posebej pa razsvetljevanje zločinov komunističnega režima, piše v omenjenem sporočilu. "Predvsem pa je lahko predsednik tisti, ki ne bo ogrozil ozemeljske celovitosti Hrvaške," še piše v sporočilu hrvaške škofovske konference, kar se nedvomno nanaša na spore okrog sprejetja arbitražnega sporazuma.