Od leta 2006, ko je bilo v ljubljanskem proračunu 232 milijonov evrov odhodkov, je v osnutku proračuna za prihodnje leto 321 milijonov evrov, navaja župan. Predlog proračuna bodo po njegovih napovedih mestni svetniki obravnavali na januarski oz. najpozneje na februarski seji.

Ob tem je tudi poudaril, da načrtujejo še dva projekta, ki se "zelo malo dotikata proračuna, sta pa skupaj vredna pol milijarde evrov". Gre za razpis za javno-zasebno partnerstvo v Stožicah v vrednosti 358 milijonov evrov in projekt nadgradnje regionalnega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) v Osrednjeslovenski regiji v vrednosti 144 milijonov evrov, ki se zagotovijo iz evropskih sredstev.

Kot je primerjal župan, je v primerjavi z letom 2006 v osnutku proračuna za prihodnje leto oddelku za gospodarske dejavnosti namenjenih 66 odstotkov več sredstev, s čimer zavrača očitke tistih, ki menijo, da se premalo sredstev namenja za urejanje kanalizacije, vodovoda in cest.

Ker bo drugo leto sprejet izvedbeni prostorski načrt, se povišujejo tudi sredstva oddelku za urejanje prostora, in sicer za 129 odstotkov več kot pred štirimi leti. Za pet odstotkov več je v osnutku proračuna namenjenih predšolski vzgoji, za osem odstotkov kulturi, za 22 odstotkov zdravstvu in socialnemu varstvu ter za 21 odstotkov oddelku za šport. Oddelek za zaščito in reševanje bo, kot predvideva osnutek, dobil 12 odstotkov več, lokalna samouprava 75 odstotkov več, služba za razvojne projekte pa 60 odstotkov več kot pred štirimi leti. Rekorder je oddelek za varstvo okolja, ki se mu sredstva v primerjavi z letom 2006 povišujejo za več kot petkrat, je pojasnil župan.

Zadolžitve Mestne občine Ljubljana (MOL) so po njegovih besedah minimalne. Občina bo skupaj s poroštvi ob koncu tega leta zadolžena za 122 milijonov evrov, lahko pa bi bila za 171 milijonov, poudarja Janković. Ob tem pojasnjuje, da v ponedeljek sprejet osnutek proračuna v prihodnjem letu predvideva za 10 milijonov evrov zadolževanja in obenem tudi 7,5 milijona evrov vračila v istem letu.

Kot je še primerjal, je bila ob koncu leta 2006 Ljubljana zadolžena za 57 milijonov evrov, ob koncu leta 2007 za 62 milijonov, lani pa za 107 milijonov.

Glede projekta nadgradnje Regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) Ljubljana, v katerem sodeluje 26 občin širše ljubljanske regije, je Janković dejal, da je rok za izgradnjo tri leta, eno leto pa traja še preizkusna doba. Problem smeti je po njegovem mnenju eden ključnih problemov, zdaj je rešen do leta 2050, pri razgrnitvi izvedbenega prostorskega načrta pa bodo že iskali rešitve za novo lokacijo odlagališča smeti po letu 2050.

MOL je v novembru izvedla nadzor ločevanja odpadkov, v katerem so inšpektorji opravili 38 pregledov in izrekli osem opozoril ter odredili rok za odpravo nepravilnosti, uvedli pa so pet prekrškovnih postopkov. Na kraju kršitve globe, ki se sicer gibljejo med 400 in 10.000 evri, niso bile izrečene, ker zaenkrat tečejo še ugotovitveni postopki. Po ugotovitvah inšpektorjev so se od maja do novembra v Ljubljani količine ločenih odpadkov povečale, tako da jih zdaj namesto enkrat na teden odvažajo dvakrat tedensko.

Prav tako so ta mesec izvedli tudi nadzor nad uporabo enotne mestne kartice Urbana na avtobusih mestnega prometa. Med pregledanimi 1900 potniki jih po ugotovitvah inšpektorjev 30 ni pravilno validiralo kartice, osmim so zato kartico odvzeli.