Zmogljivosti vrtcev so že zdaj premajhne, v prihodnjih letih pa bi brez širitev in novogradenj brez prostora v vrtcu lahko ostalo kar za nekaj oddelkov otrok. V javnem vzgojno-varstvenem zavodu trenutno deluje sedem enot, vključenost predšolskih otrok pa je 66-odstotna, kar je v primerjavi z nekaterimi drugimi slovenskimi vrtci malo, saj marsikje v Sloveniji že presegajo 70-odstotno vključenost. Najmanj otrok dobi prostor v vrtcih v Šmartnem, Pamečah in Podgorju, ker so zmogljivosti v teh enotah daleč premajhne za sprejem vseh vpisanih. V Podgorju je v vrtec vključenih le 44 odstotkov otrok.

V šolskem letu 2009/10 so starši vpisali 587 otrok, prostora pa je za 522 otrok. V zavodu ugotavljajo, da bi potrebovali najmanj 480 kvadratnih metrov dodatnega prostora, da bi lahko sprejeli vse vpisane. Če se bo število rojstev povečevalo tudi v prihodnjih letih, bi čez pet let v vrtcih potrebovali 750 mest, če bi bilo vključenih okoli 80 odstotkov otrok.

Trenutna rešitev je nadzidava vrtca na Maistrovi, kjer bi začasno zagotovili tri dodatne oddelke, kljub temu pa bodo jeseni morali odkloniti nekaj otrok. Prostora v vrtcih primanjkuje tudi zaradi novih predpisov, ki določajo, da morajo biti za enega otroka vsaj trije kvadratni metri igralnih površin, če ni možnosti, da bi uporabljali šolsko telovadnico.

Župan Matjaž Zanoškar je dejal, da je zaradi zakonsko določenih standardov, ki so zelo zaostreni, nemogoče širiti obstoječe oddelke, zato je občina na vrat na nos dala izdelati projekt za nadzidavo vrtca na Maistrovi. Trenutno teče postopek izdaje gradbenega dovoljena, do pozne jeseni pa naj bi bili novi prostori zgrajeni.

Analize kažejo, da Slovenj Gradec potrebuje dva nova vrtca, vsi sedanji pa večje ali manjše posodobitve. Skupna ocenjena vrednost naložb v vrtce do leta 2013 znaša 1,4 milijona evrov, vsaj še enkrat toliko pa po letu 2014 za gradnjo novega vrtca. S postopnim reševanjem prostorskih zagat bi bili normativni prostorski pogoji za 77-odstotno vključenost otrok doseženi do leta 2015. V Slovenj Gradcu ne razmišljajo o tem, da bi sedanji enotni zavod delili na več zavodov, saj bi po mnenju stroke delitev javnega zavoda povzročila več stroškov.