Poslanec SDS Vinko Gorenak je namreč na današnji seji ministrici zastavil poslansko vprašanje, povezano s problematiko izbrisanih. Izrazil je zaskrbljenost, da ministrstvo ne upošteva referendumske volje ljudi v zvezi z izbrisanimi. Ministrico za notranje zadeve je poleg tega vprašal, kako so na ministrstvu prešteli okrog 24.000 izbrisanih, kakšen zakon nameravajo sprejeti v zvezi s tem ter kdo bo pri tem sodeloval.

Kresalova je v svojem odgovoru dejala, da v Sloveniji nikoli ni bilo referenduma o tem, ali je treba izvršiti odločbo ustavnega sodišča, pač pa so volivci na referendumu zavrnili t. i. tehnični zakon o izbrisanih.

Ustavno sodišče pa je že pred referendumom v odločbi povedalo, da je ne glede na izid referenduma ministrstvo za notranje zadeve dolžno uresničiti njegovo odločbo, je poudarila ministrica. Napovedala je, da bodo izdali tiste dopolnilne odločbe, ki jih je glede na odločitev sodišča treba izdati, torej za osebe, ki v Sloveniji že legalno bivajo. Status za ostale izbrisane pa bodo uredili s posebnim vsebinskim zakonom.

Glede števila izbrisanih je pojasnila, da prihaja do nekaterih razhajanj v različnih evidencah in ob uporabi različnih metodologij. Opozorila je, da je od izbrisa minilo 17 let, v tem času pa je informacijski sistem, v katerem se podatki nahajajo, zamenjal upravljavca. Na podlagi vmesnih podatkov, ki jih je dobila ministrica, število izbrisanih presega 20.000, natančna številka pa bo znana v torek, ko bodo po njenih besedah preverjeni morebitni podvojeni vnosi v različnih evidencah na podlagi različnih zakonov.

Pojasnila je tudi, da je v pripravi zakon, ki mora glede na odločbo ustavnega sodišča doreči pogoje za ureditev statusa tistim izbrisanim, ki trenutno v Sloveniji nimajo urejenega statusa. Osnutek predvideva individualno obravnavo za pridobitev statusa in ne bo nikomur podeljeval državljanstva ali odškodnin, je še poudarila.

Gorenak z ministričinim odgovorom ni bil zadovoljen, predvsem zaradi vprašanja morebitnih odškodnin izbrisanim pa je predlagal, da državni zbor o tej problematiki opravi širšo razpravo.