Policija je v sporočilu za javnost zapisala, da bo uporabila vsa pravna sredstva glede sredine odločitve pritožbenega senata v zadevi pritožnika Boštjana Penka zoper postopek policije 29. junija letos.

V konkretnem primeru so člani senata pritožbene razloge v zvezi z domnevnim izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov brez pravne podlage in domnevnim neupoštevanjem pritožnikovih pobud za izvršitev preiskav vozila in hiše ocenili kot neutemeljene, navaja policija.

"Pritožbene razloge v zvezi z odvzemom prostosti, neupravičeno uporabo prisilnih sredstev in dejanji policije v postopku identifikacije pa so ocenili kot utemeljene, čeprav je policija že večkrat javno opozorila, da je odredila pridržanje, uporabila najmilejša prisilna sredstva za nujno potreben čas ter opravila druga dejanja v času pridržanja zakonito in strokovno," so zapisali.

Pri tem policija dodaja, da so bili pridržanje in prisilna sredstva odpravljeni takoj, ko so prenehali razlogi za odreditev pridržanja oz. uporabo prisilnih sredstev. Policija tudi zavrača nepotrebnost in protipravnost svojega ravnanja, saj ocenjuje, da senat ni pristojen za presojo stopnje utemeljenosti suma v omenjenem primeru, ker o tem odloča pristojno državno tožilstvo, ki je v tem primeru usmerjalo postopek od same zaznave kaznivega dejanja naprej.

"Na podlagi teh razlogov bo policija v upravnem sporu s tožbo zahtevala odpravo odločitev senata o pritožbenih razlogih oz. uporabila vsa razpoložljiva pravna sredstva," pojasnjuje policija. Ob tem dodaja, da je policija že večkrat "odločno in v celoti zavrnila vse očitke, ki so se v zadnjih mesecih pojavili v javnosti, o protipravnem odvzemu prostosti osumljeni osebi v kriminalistični preiskavi s področja gospodarske kriminalitete".

Kot piše v sporočilu, policija je in bo v navedeni kriminalistični preiskavi opravila vse postopke zakonito, v skladu z veljavnimi predpisi in pravili stroke. "Iz narave pritožbenega postopka in sestave senata izhaja, da pri odločanju o pritožbah ni prevladujoč element strokovnosti, temveč gre za laično presojo policijskih pooblastil in postopkov, kar posledično pomeni, da je lahko odločitev senata v nasprotju s strokovno presojo," še poudarja policija.

Zakon o policiji določa, da se lahko posameznik, ki meni, da so bile s policistovim dejanjem ali opustitvijo dejanja kršene njegove pravice ali svoboščine, pritoži na ministrstvo ali policijo v roku 30 dni.

Pritožba se lahko obravnava v t.i. pomiritvenem postopku pri vodji organizacijske enote ali na senatu na ministrstvu za notranje zadeve, kadar se pritožnik ne strinja z ugotovitvami pomiritvenega postopka ali če iz pritožbe izhaja sum storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Reševanje pritožb na ministrstvu se izvaja v senatih, ki jih sestavljajo trije člani, in sicer pooblaščenec ministra in dva predstavnika javnosti. Predstavnike javnosti, ki sodelujejo v senatih, predlagajo lokalne skupnosti, organizacije civilne družbe, organizacije strokovne javnosti in nevladnih organizacij.

Senat na podlagi ugotovitev, ki jih na ustni obravnavi predstavi vodja organizacijske enote ali poročevalec, in neposrednih ugotovitev na seji sprejme odločitev o utemeljenosti ali neutemeljenosti pritožbe. Postopek se zaključi s posredovanjem odgovora pritožniku.

Kot je znano, je policija 29. junija pridržala nekdanjega tožilca Boštjana Penka in predsednika uprave družbe SCT Ivana Zidarja zaradi suma storitve kaznivega dejanja s področja gospodarske kriminalitete. Naslednji dan so ju spustili na prostost in zoper njiju zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic napovedali kazensko ovadbo. Zidar in Penko sta dan po aretaciji zatrdila, da sta bila zadržana protipravno.