Sindikalna stran si je po besedah Hvalice z danes podpisanim dogovorom zagotovila tudi pravico, da se o tisti razliki, za katero v sindikatih menijo, da jo kljub temu še imajo pri tem poračunu, začnejo pogajati po 1. novembru.

V skladu z dogovorom bodo sindikati javnega sektorja dobili četrtino celotnega nesorazmerja, kar je zelo pomembno za tiste javne uslužbence, ki so s plačami najbolj zaostajali, je pojasnil Hvalica. Sprva je namreč vlada ponudila samo četrtino preostanka plačnih razredov od 1. maja dalje.

Sporni 50. člen kolektivne pogodbe za javni sektor je imel po besedah ministra za javno upravo Gregorja Viranta dve možni razlagi. Kot je dejal, so po prvi varianti izbrali tisto, ki je bila za javne uslužbence nekoliko manj ugodna, zdaj pa so po usklajevanjih s sindikati izbrali nekoliko ugodnejšo za javne uslužbence. Finančna razlika v državnem proračunu pa bo od prvotne ponudbe znašala okoli tri milijone evrov. Namesto zahtevanih 24 do 25 milijonov in sprva ponujenih štirih milijonov evrov bodo sindikati zdaj za poračun dobili sedem milijonov evrov.

Razlika med vladnim in sindikalnim prvotnim predlogom je bila okoli 19 milijonov evrov, je dodal Virant. Podpisan znesek se je z vladne strani za četrtino približal sindikalnim zahtevam, je dejal minister in kot razlog za takšen delež navedel, da je tako mogoče razumeti kolektivno pogodbo za javni sektor.

"Vladna stran je prepričana, da je s tem poračunom v celoti realiziran 50. člen kolektivne pogodbe za javni sektor, da je to skrajna možna razlaga tega člena, medtem ko sindikalna stran še vedno meni, da bi bilo mogoče z neko drugačno razlago priti tudi do večjega poračuna," je pojasnil minister.

Jesenska pogajanj so po Virantovih besedah za vlado pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe, ki pa so odvisna predvsem od dejanskih izračunov novega plačnega sistema. "Če bi se izkazalo, da so učinki nižji od predvidenih, lahko najdemo še to rezervo za dodatno poplačilo poračuna, sicer pa bo to zelo težko," meni minister.

Hvalica je še poudaril, da v sindikatih še vedno trdno upajo, da bodo razliko izpogajali jeseni oz. po uveljavitvi sistema. Glede na to, da so septembra parlamentarne volitve in da se ne ve, s kom se bodo sindikati jeseni pogajali, pa je Hvalica dejal, da zanje to ni pomembno, saj se pogajajo z vlado, "ki jo bomo v skladu z ustavo vselej imeli".

"Na makro ravni je med sindikati javnega sektorja in vlado ta trenutek mir, na mikro ravni pa se prav te dni uresničuje nov plačni sitem, saj bodo prva izplačila med 5. in 15. septembrom, kar pa ni enostaven projekt," je ocenil Virant. Po njegovih besedah ni nobeno presenečenje, da se kaj zaplete in da je kdo tudi nezadovoljen. Ker je plačni sistem partnerski projekt, bodo tudi težave reševali partnersko, skupaj s sindikati, je še obljubil minister.