Neverjetnih 27 mest na zmagovalnih odrih od razpoložljivih 30 so na prvih petih prizoriščih svetovnega pokala v smučarskih skokih zasedli avstrijski in nemški smučarski skakalci. Edina, ki jima je uspelo pobrati drobtinice, sta Švicar Gregor Deschwanden, ki je bil drugi v Titisee-Neustadtu in tretji v Engelbergu, ter Norvežan Kristoffer Eriksen Sundal, ki je bil na nedeljski tekmi v Nemčiji tretji. Rezultati kažejo, da je po logiki zmagovalca treba iskati v taboru obeh domačinov prvega vrhunca sezone. A malo bolj podroben pogled v zgodovino zadnjih rezultatov veliko optimizma daje izzivalcem. Nemci namreč na prestižnega zlatega orla čakajo že 22 let, ko je kot prvi na vseh štirih postajah turneje (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck in Bischofshofen) zmagal Sven Hannawald. Suša severnih sosedov je nekoliko krajša, a ima tudi že kar dolgo brado, saj je zadnji Avstrijec z zmago Stefan Kraft, ki je bil najboljši pred natanko desetimi leti. Kraft bo v vlogi favorita tudi letos.

Pius Paschke, vodilni skakalec zime: »Vem, kaj sem delal narobe. Forma ni izpuhtela in na novoletno turnejo se odpravljam z odličnimi občutki.«

 

Z rumeno majico vodilnega se na turnejo presenetljivo podaja Nemec Pius Paschke. V takšni vlogi sta bila nazadnje iz nemškega tabora Richard Freitag pred sedmimi in Karl Geiger pred tremi leti, ki pa pritiska domače javnosti nista zdržala. Nemci z izkušenim Paschkejem znova že predčasno sanjajo o težko pričakovani zmagi, kar se je poznalo tudi na rezultatih Nemca na zadnji postaji v Engelbergu, ko je z desetim in 18. mestom vpisal svoji najslabši uvrstitvi sezone. »Vem, kaj sem delal narobe. Forma ni izpuhtela in na novoletno turnejo se odpravljam z odličnimi občutki. Lani sem na turneji dosegel svoje najboljše rezultate in prišel do pomembnih izkušenj, kako ostati zbran na lastne skoke in uživati v odličnem vzdušju. Prepričan sem, da mi lahko uspe,« se odkrito z zmago spogleduje 34-letni Pius Paschke.

Avstrijci lahko premagajo sami sebe

Nemci imajo skritega aduta v Andreasu Wellingerju, ki je lani turnejo sklenil na drugem mestu, letos pa počasi stopnjuje svojo formo, vse boljši je tudi Karl Geiger. Kljub velikemu pritisku medijev skakalci ne odstopajo od vloge favorita, najbolj poznan po obilici samozavesti, ki malce že meji na mejo prepotentnosti, pa je njihov glavni trener. »S Piusom Paschkejem imamo trenutno daleč najboljšega skakalca v svetovnem pokalu. Ob njem sta v skupnem seštevku med deseterico tudi Wellinger in Geiger, kar nam ponuja številne možnosti in daje jasno pozicijo favoritov. Veselimo se izjemnega vzdušja in polnih stadionov,« je povedal Stefan Horngacher, ki je prepričan, da bo zlati orel po dobrih dvajsetih letih ostal doma.

Njegovim besedam nekako pritrjuje konkurenca. »Na prvih nekaj tekmah smo bili videti prav smešni, ko nas je Pius premagal z velikimi napakami,« je formo prvega moža zime komentiral Avstrijec Stefan Kraft, ki je lani na turnejo prišel z rumeno majico in v vlogi velikega favorita, a je na koncu zasedel tretje mesto. Dobitnik velikega kristalnega globusa je tudi letos del izjemno močne avstrijske ekipe. Sladke skrbi avstrijskega trenerja, ki je moral doma pustiti Manuela Fettnerja, ki je pred tekmami v Engelbergu zasedal 13. mesto v skupnem seštevku v svetovnem pokalu, se lahko spremenijo v njegovo nočno moro. Preveliko rivalstvo znotraj ekipe lahko v pomembnih trenutkih pomeni tudi njen minus. A Avstrijci na terenu delujejo zelo homogeno in privoščljivi drug do drugega. »Morda nam trenutno ta položaj, da smo v vlogi izzivalca, še bolj ustreza,« je Jan Hörl priznal, da avstrijskemu taboru ustreza, da nimajo vodilnega skakalca zime in vsa ekipa nastopa odlično.

Spored novoletne skakalne turneje

Oberstdorf

28. 12. 2024 ob 16.30: kvalifikacije

29. 12. 2024 ob 16.30: posamično tekmovanje

Garmisch-Partenkirchen

31. 12. 2024 ob 13.30: kvalifikacije

1. 1. 2025 ob 14. uri: posamično tekmovanje

Innsbruck

3. 1. 2025 ob 13.30: kvalifikacije

4. 1. 2025 ob 13.30: posamično tekmovanje

Bischofshofen

5. 1. 2025 ob 16.30: kvalifikacije

6. 1. 2025 ob 16.30: posamično tekmovanje

Je kdo odkril čudež v dveh dneh?

Vse drugo, kot je zmaga avstrijskega ali nemškega skakalca, bi bilo letos velika senzacija. Tudi zato, ker je bil premor pred začetkom novoletne turneje in zadnjo tekmo v Engelbergu nekoliko krajši. Vse nacije so opravile le dva treninga na skakalnici, kjer so trenirali v torek zjutraj in včeraj, danes pa so že na poti v Oberstdorf. Lani je zlatega orla s štirimi drugimi mesti osvojil Japonec Rjoju Kobajaši. »Morda moji skoki na začetku sezone niso najboljši, a imam še nekaj časa,« nam je največji zvezdnik smučarskih skokov v angleščini zaupal v Engelbergu. Če bo na novoletni turneji znova v igri za končno zmago, bo njegovo znanje angleščine zagotovo hitro pozabljeno in bo za zmanjšanje medijskih obveznosti naokoli hodil s prevajalcem.

Zagotovo z belo zastavo na turnejo ne bodo prišli Norvežani, med katerimi je dvig forme v Švici nakazal Johann Andre Forfang, vso sezono pa dobro skače Sundal. Pravi majhen čudež bi za dobre rezultate morali v dveh dneh treninga odkriti Poljaki, ki bodo na turneji nastopali brez trikratnega zmagovalca Kamila Stocha. Kako pa so pripravljeni slovenski orli? To izveste v jutrišnji številki Dnevnika. 

2024-12-23-novoletni -skoki-deset-zmagovalcev-web

   

Priporočamo