V Solunu je košarkarjem Cedevite Olimpije uspelo nekaj, kar se v sodobni košarki vidi sila redko. Do četrte zmage na petih tekmah v evropskem pokalu so prišli z vsega dvema zadetima trojkama. Če so bili Ljubljančani proti Arisu ledeno mrzli pri metih izza črte 6,75 metra, pa so bili toliko bolj vroči v obrambi. Potem ko so na težkem gostovanju že zaostajali tudi za 12 točk, so jih v drugem polčasu dovolili vsega 27 in se v zaključku veselili sila pomembne zmage, ki jih drži pri vrhu skupine B in ponuja izredno ugodno izhodišče v boju za končnico v drugo kakovostnem evropskem tekmovanju.

Olimpija ni našla rešitve pod obročema

Čeprav dvorana Nikosa Galisa v Solunu nikakor ni pokala po šivih, so bili prisotni navijači vseeno izredno glasni in so vročekrvno podpirali svoje ljubljence. Ena od nalog Cedevite Olimpije je tako bila, da jim ne dajo razloga za to, da se še bolj vključijo v tekmo. Sprva jim je to dobro uspevalo. Po nekoliko nemirnem uvodu so se osredotočili na agresivno obrambo po celem igrišču. Tudi Aris je v obrambi tesno pazil na košarkarje v zelenih dresih, še posebej na Alekseja Nikolića, saj je s tem poskušal presekati organizacijo napadov nasprotnika. Sodniška trojica udarcev po rokah ni dovoljevala, kar je bil dober obet za goste.

Gostitelji so s prihodom Vassilisa Toliopoulisa s klopi dobili dodatno orožje v napadu, 28-letni grški branilec pa je kaznoval vsako majhno napako Ljubljančanov v obrambi. Trener Đorđe Adžić je veliko menjal predvsem pod obročema, saj je jasno, da je Olimpija tam najbolj ranljiva. Že sredi druge četrtine je na parket stopilo vseh 12 košarkarjev, kar je morda celo zmotilo ritem kapetana Jake Blažiča in soigralcev. Z delnim izidom 12:4 v treh minutah je namreč Aris prvič ušel na dvomestno prednost, precej glasnejša pa je posledično postala dvorana Nikosa Galisa, ki je domače košarkarje na odmor pospremila s stoječimi ovacijami.

Adžić zadel v polno z nizko postavo

Potem ko so v prvih 20 minutah za tri točke metali zgolj trikrat in vselej zgrešili, so gostje v tretji četrtini poskušali večkrat izza črte 6,75 metra, a bili še naprej neuspešni. Ker so v tem obdobju precej grešili tudi gostitelji, se njihova prednost ni višala. Ko je Blažič v devetem poizkusu le zadel prvo trojko, je bilo to sredi serije 9:0 za Olimpijo, s katero se je znova približala nasprotniku. Adžić je nato v zadnji četrtini premeteno na parket poslal nizko peterko brez pravega centra, v obrambi pa zaukazal prevzemanja, kar se je izkazalo za zadetek v polno. Ljubljančani so v sklepnih desetih minutah povsem zagospodarili na parketu, utišali domače navijače in se veselili četrte zmage v evropskem pokalu.

»To je bila resnično prigarana zmaga. V drugem polčasu smo pokazali dober karakter in tekmo dobili predvsem z izredno igro v obrambi. Posledično pa nam je stekel tudi napad. To smo si pred gostovanjem v Solunu tudi želeli. Zdaj imamo v evropskem pokalu štiri zmage in poraz, kar pomeni, da lahko v nadaljevanju igramo nekolik bolj sproščeno in tudi samozavestno. V podobnem stilu moramo nadaljevati in še naprej rasti iz tekme v tekmo,« je po zmagi povedal Jaka Blažič, ki je bil z 19 točkami, petimi skoki in štirimi asistencami najboljši posameznik tekme. x

Evropski pokal, 5. krog, druge tekme v skupini B: Hapoel Jeruzalem – Cluj 73:81, Türk Telekom – Valencia 87:101, Venezia – Hamburg 80:68, Lietkabelis – Bourg 84:80, vrstni red: Valencia 5-0, Bourg in Olimpija po 4-1, Hapoel Jeruzalem in Türk Telekom po 3-2, Cluj in Venezia po 2-3, Aris in Lietkabelis po 1-4, Hamburg 0-5.

Aris – Olimpija 75:82 (24:23, 48:37, 61:54)

Evropski pokal, 5. krog, skupina B. Dvorana Nikosa Galisa, gledalcev 3000, sodniki: Vyklicky (Češka), Obrknežević (Srbija), Hadžić (Hrvaška).

Aris: Banks 4, Nolley 15 (8-6), Toliopoulos 17 (1-1), De Julius 10 (6-3), Chatzidakis 2, Laszewski 2, Gkiouzelis, Bochoridis, Vissariou, Woodbury 5, Roberts 8 (3-2), Hodge 12, trener: Kastritis.

Olimpija: Stewart 15 (8-5), Robinson 18 (8-6), Jones 2 (2-0), Radović 10 (3-3), Nikolić 6 (4-4), Glas, Blažić 19 (5-4), Beringer 4, Geben 6, Prepelić, Ogbeide, Daneu 2, trener: Adžić.

Prosti meti: Aris 18-12, Olimpija 30-22. Met za dve točki: Aris 32-15, Olimpija 38-27. Met za tri točke: Aris 32-11, Olimpija 13-2. Skoki: Aris 33 (20 + 13), Olimpija 37 (29 + 8). Osebne napake: Aris 28, Olimpija 21. Pet osebnih napak: Roberts (35).

Igralec tekme: Jaka Blažič (Olimpija).

Semafor: 7:7 (4. minuta), 17:17 (8), 29:25 (14), 41:31 (17), 51:41 (23), 55:50 (28), 66:62 (33), 70:78 (39).